| MihocSilviu a întrebat:

Merita sa-mi deschid un magazin online pe okazii,traficul de pe olx este foarte scazut si automat clienti sunt redusi.
Ar merita sa deschid cu plata de 8, 99 euro pe luna timp de un an,as avea vanzari, avand in vedere ca am o varietate de produse electronice la vanzare?

Răspuns Câştigător
| Brotacelul a răspuns:

Intr-adevar, depinde foarte mult de produsele pe care le oferi si tarifele pe care le vei practica.
Poti sa optezi pentru 2 magazine pe platforme diferite si compari in timp rezultatele. Oricum, eu ti-as recomanda si un pic de promovare suplimentara pentru rezultate mai bune.
Ca si platforma alternativa ti-as recomanda www.ucoz.ro - ca si tarif ar fi diferenta de 1euro dar am vazut magazine destul de interesante create prin intermediul lor. Iti ofera o libertate mai mare in ceea ce priveste design-ul.

18 răspunsuri:
| Ionut_Oana-Roxana_1989 a răspuns:

Depinde ce preturi pui la produsele tale. dar cauta si alte site-uri pe care poti sa vinzi...

| AFR81 a răspuns:

Pe okazii.ro merge treaba mai bine decat pe olx. Acum depinde si de tine, ce vinzi, ce preturi ai.

| SasNetRomania a răspuns:

Trebuie sa stii ca tot ce se face reclama la tv, olx, okazii se fac deoarece sunt foarte slab populate. Dupa parerea mea atat okazii ci si olx sunt niste site-uri slabe de tepari ieftini si de tarani. Daca vrei sa vinzi ceva cu adevarat fa-ti 4-5 conturi pe cele mai populate forumuri din Romania (softpedia/computergames, etc) si ai sanse mult mai multe sa le vinzi, plus ca sunt seriosi.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Cam de 2 lei sfatul tau.
olx are cateva sute de mii de vizite unice pe zi, iar okazii ajunge si el al 100.000.
Ei isi fac publicitate pentru ca au bani si au psibilitatea nu pentru ca nu ai vizitatori. Un site slab populat nu si ar permite marketingul olx ului.

Pe computergames la partea de bursa traficul este incomparabil cu un site de vanzari. Sa nu mai zic ca okazii verifica vanzatorii si mai si intermediaza tranzactiile.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu te opreste nimeni sa pui pe ambele

| MihocSilviu explică (pentru Brotacelul):

Multumesc pentru raspuns..imi este de ajutor!

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

De 2 lei e stiinta ta care e prastie cu luneta... degeaba ai vizite tinere daca nu cumpara nimeni si sunt tepari happy iti arat forumuri cu "doar " 3 mii de unici pe zi care se vand/cumpara de 10 ori mai multe produse decat pe olcur si tepari.ro!
tot ce are reclama fortata e de proasta calitate, nu sti nu vorbi marketingul te depaseste.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Esti amuzant daca ai impresia ca un site cu doar 3000 vizite poate vinde mai mult decat unui cu peste 100k pe zi. Sa fim seriosi.

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Si tu esti mai amuzant ca nu faci diferenta dintre simpli vizitori care stau doar pentru bisnita sa vada ce e ieftin si sa cumpere si vizitatorii reali care chiar cumpara lucruri... Te inteleg ca nu te pricepi insa nu te mai contra zice ca aberezi total. Tu de ce crezi ca olx a cumparat si mercador si tocmai? Nu sti sa raspunzi iti zic eu...CA SA ELIMINE CONCURENTA asa "bun" e olxwinking! probabil esti fan okazii sau olx ca traiesti din bisnita insa lasa pe altii sa traiasca normal. Orice cunoscator isi da seama despre acele site-uri cu reclame fortate la tv/radio/banner pe net. la revedere.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Nu sunt fan nici olx, nici okazii, doar ca stiu cu ce se mananca SEO.

olx a cumparat pe cele doua tocmai pentru ca au bani foarte multi, bani pe care nu ii fac doar de la fraieri care se uita si inchid pagina. Pricepi? Ca au elimiat concurenta, bravo lor, daca asta le e stategia... inseamna ca te contrazici singur, inseamna ca tocmai.ro era un site foarte bun de anunturi, daca reprezenta un asa pericol pentru gigantul olx.

In momentul in care iti permiti sa faci un asemenea marketing inseamna ca ai de unde. Crezi ca unele forumuri nu si ar dori o asemenea vizibilitate? Doar ca nu au cum sa o obtine, poate doar prin rezultate naturale in motoarele de cautare. O afacere online trebuie insa sa o sustii si din publicitate platita. Si asta fac si cei de la olx si okazii.

Faptul ca sunt tepari printre clientii atat vanzatori sau cumparatori ai olx este irelevant.

Tot ce inseamna afacere online se bazeaza pe trafic, traficul e tot in acest domeniu. Cum aduci acel trafic e alta poveste, dar sa nu iti inchipui tu ca 100k oameni intra zilnic pe un site de anunturi doar sa vada peturile si pe urma se duc sa cupere de pe un forum obscur.

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

SEO laughing? Ma faci sa rad, vorbesti ca un nestiutor tinere. SEO e un cuvant generic intelegi? ca si cum ai spune Audi dar nu zici si modelele. Daca te intreb acum pe loc fara sa te uiti ep gugle cate segmente are seo, te uiti invers nu laughing? Iti zic eu ca da. Ce seo sa aiba olx ma tinere daca ei fac reclama la tv/radio laughing? Asta ii da de gol foarte usor, din milioanele de anunturi doar cateva mii sunt indexate in google, despre ce seo vorbesti laughing? Te inteleg ca nu esti in cunostinta de cauza si cauti cuvinte mari, pe care nu le intelegi fireste. OLX nu e gigant, e gigant in reclama si atat, si asta datorita faptului ca directorul general este "strain" stiai si asta nu? DADA. E ca si cum ai avea un magazin online al tau, si te duci sa faci reclama prin bannere la gradinite si scoli generalelaughing ce sa faci cu ele? copii nu au bani, vor intra pe site de curiozitate si sa se uite la preturi si ATATA. Intelege odata ca nu tot ce zboara se mananca, nu mai fi asa naiv. Degeaba ai trafic daca nu se fac tranzactii am zis mai sus. Pe un forum asa cum e el, se cumpara de 10 ori mai mult intr-o zi, si fara reclama la tv. Mai deschide ochii...

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Tocmai SEO e un cuvant generic care include si publicitatea platita printre altele. Si stai tu linistit am destule cunostinte de SEO.

Si ia zi tu, in forumurile de care vorbesti cate anunturi au indexate... nu, mai concret, categorii au indexate? Da un search pe google in orice categori si adauga cvinte chei precum (de vanzare, de cumparat, samd) si vezi daca apare vreun forum zis de tine.

Explica de unde au atat okazii cat si tocmai.ro (atunci cand mai exista) sute de mii de euro de bagat in marketing? De ce traiesti cu impresia ca ei baga bani in publicitate doar pentru trafic? Tu chiar crezi ca si ar permite sa investeasca atat de mult si constant daca nu ar fi clienti?

De ce crezi ca pe un forum precum softpedia apara maxim 50-100 anunturi noi zilnici si pe olx sau okazii cateva mii? Ca nu au randament?

Ai vazut vreun "comerciant" sa dezvolte o afacere mai mult de 3-4 produse pe un forum?

Ia si intreaba in stanga si in dreata s vezi dintre cunoscutii tai care au cumparat vreodata online, sau macar au cautat ceva sa cumpere cati au luat de pe forum si cati au incercat prima data pe tocmai sau okazii.

Poti sa iti sustii sus si tare cauza, nu ai cum sa negi faptul ca un trafic atat de imens nu are cum sa nu genereze clienti. Este imposibil, la fel cum este irealizabil ca rata de conversie pe un forum sa fie atat de mare incat sa genereze tranzactii peste cele ale okazii sau olx

Pe olx sa zicem ca se vand 1000 de produse pe zi, hai 500 sa nu zici ca exagerez, ceea ce inseaman o rata de conversie la un 50.000 vizitatori unici de 1%. Sa nu imi zici tu ca un forum cu 3000 de unici pe zi face rata de conversie (zilnic) de 20% ca sa vanda mai mult decat olx. Nu are cum... intelegi. nu are cum un forum cu trafic de 3000 unici pe zi sa faca tranzactii cu 20% din ei. Urmareste niste anunturi pe un forum sa vezi sa stau postate cu lunile chiar... poate doar forumurile strict specializate precum cele ale unor cluburi auto pot vinde la o rata mare, dar acolo problema e ca numarul de anunturi este foarte scazut si dedicat unei nise.

Si sa nu uitam marele avantaj pe care il au cei de la okazii. Faptul ce ei intermediaza platile si iti ofera avatajul sa oferi calificative vanzatorilor sporeste mult increderea. Sa nu mai zicem costul pe care il platesti ca sa pui anunt. Un tepar ieftin nu si ar permite si nu i ar convine.

Ma repet oricat te ai bate tu cu pumnul in piept nu va intrece niciodata un forum ca numar de tranzactii efectuate pe zi aceste site uri. Au prea mare vizibilitatea atat in google cat si in publicitatea online si offline.

Plus pe langa asa mai e si contractele pe care le fac aceste site uri cu firmele de curierat. Crezi ca celor de la curierat le ar fi convenit sa faca tot felul de intelegeri daca siteurile respective nu ar fi general clienti seriosi?

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Seo nu are nici-un fel de legatura cu publicitatea platita lol. Ci cat de bine e optimizat acel site pentru motoarele de cautare si cat de rapid e peer-to-peer intre motorul de cautare si hostul serverului. Mi-am dat seama acum ca esti total pe langa. Nu are rost sa mai continui... Cum am zis mai sus au directori din astia generatia facebou, de 25-30 ani bogati care baga fara sa se uite bani in publicitate fortata, si in 2 ani realizeaza ca mai scumpe au fost reclamele decat profitul lor. Te las in lumea ta cu iluziile tale false, dar mi-e mila cand vad oameni asa incuiati si incerc sa va ajut daca nu intelegeti e problema voastra. Orice forum bun are calificative traiesti cumva in 2005? ti-am zis mai deschide ochii. Firmele de curierat fac contracte pe 1 an contra sumei de X lei, indiferent daca fac tranzatii cei de pe okazii sau nu, curierul isi ia baniiwinking iar nu sti. Un forum de pasionati cumpara mai mult decat un site cu reclama fortata asta e lege.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Hahaha credeam ca ma contrazici in cunostinta de cauza, dar cand am citit
ca seo inseamna "cat de rapid e peer-to-peer intre motorul de cautare si hostul serverului" m am lamurit. Asa ca voi pune punct discutiei.

Sunt extrem de curios ce legatura are in capul tau viteza dintre hostul serverului si motorul de cautare

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu ai avut un site in viata ta te rog nu mai face pe desteptul. Cu cat ai un host mai lenes cu atat indexul se face mai greu SAU DELOC. Nu gandesti? Acei roboti de la google daca iti acceseaza site-ul greu pentru index, automat va aparea pe pagina lui google/bing/yahoo/etc MAI GREU. Iti zic din experienta lucrez din 2005 in asa ceva tu probabil tu nici nu aveai net laughing). Cu cat ai un host mai rapid accesarea robotiilor si crawl(sti ce e aia?) e mai rapida deci un index mai rapid. Mai pune mana si citeste daca vrei sa discuti cu mine. Poti sa scrii orice esti total pe langa si nu mai pierd timpul cu nestiutori ca tine.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Prietene ai tu ceva cunostinte acolo, dar e o varza totala in capul tau. Crezi ca daca eu am un site care raspunde la o cerere cu 5 secunde mai greu decat site ul tau se plictiseste robotul de la google si vine peste 5 zile sa il indexeze?
Rapiditatea cu care iti indexeaza google paginile tine de autoritatea domeniului si de factorii de seo onpage si offpage.

Stai tu linistit, stiu ce e un sistem de crawling si cum se face o indexare si nu se impiedica google de un server care raspunde mai greu.

Daca vrei sa discutam detaliat despre SEO, poti sa faci o intrebare separata, aici nu mai are rost discutia.

| SasNetRomania a răspuns (pentru suntserios):

Nu am ce sa discut cu un incepator care el sustine sus si tare ca e priceput IN ORICE DOMENIU laughing). Pune mana si ia-ti 2-3 carti de seo apoi poti sa imi dai mesaj privat sa te ascult din ce ai invatat. Pe orice site fantoma care te invata cica seo, scrie faza cu pingul. Tu de ce crezi ca site-urile hostate de google (blogspot) in maxim 3 minute se indexeaza in google?
Hai ca iti zic eu...:
1) Tot ce tine de blogspot este hostat de google... pe serverele lor care au un peer mai mic de 1ms. (cazul nostru)
2) Blogspot face parte din familia google.
De accea vezi simple bloguri vai de mama lor cu un index impecabil si printre primele la cautarea google peste alte mari site-uri.
Hostul/Serverul conteaza in seo cam 75% la suta, 20 % optimizare, 5 % reclama. Asta poate sa confirme orice webmaster. Nu are rost discutia insa sunt foarte trist cand vad persoane OK care sunt manipulate de marketing infect si ei sunt asa incuiati la minte incat nu isi dau seama... Salutare

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru SasNetRomania):

Hahahahahahha Hostul/Serverul conteaza in seo cam 75%

Hai bre, cum sa zici asa ceva?

In perioada asta in care Google lupta cu spamul prin algoritmii lor Panda Penguin (sa stii ca nu sunt denumiri de animale, ci algoritmi de penalizare ale google), cand continutul conteaza enorm in SEO, cand backlink urile organice, continutul original, optimizarea pentru mobile, social media sunt principalii factori in algoritmii, de altfel extrem de complexi de rankare ai google, tu vii si spui ca hostul conteaza 75%? Hai ma, sa fim seriosi?

Zici ca stii ce e SEO si tu ai impresia sa algoritmii google se bazeaza 75% ep hosting. Tu chiar crezi ce spui? Cand adevaratii specialisti SEO fac analize complete si complicate sa intelega cum functioneaza Google, cand Google da comunicat dupa comunicat in care zice cat de important e continutul in seo, cat de imporatante sunt backlink urile naturale, cat de nocive sunt backlink urile cumparate... tu vii si pui ca hostul conteaza 75%. Te intreb iar, tu stii ce spui?

Cand cei mai mari jucatori din online precum seomoz, searchengineland, searchengineland, majesticseo scriu articole precum

http://searchengineland.com/5-essential-seo-techniques-master-2015-213135
searchengineland.com/sew/how-to/2390744/are-keywords-relevant-to-seo-in-2015
https://moz.com/blog/how-to-have-a-successful-local-seo-campaign-in-2015

vi tu si zici ca hostingul conteaza 75%?

Pune mana si invbata seo... invata macar ce inseamna google si ce presupun algoriitmii lor. Invata ce insema updateurile Panda si Penguin care au dat jos afaceri intregi pentru ca umblau cu spamuri si backlink uri cumparate si continut copiat, cu anchor uri comerciale samd.

Daca vrei iti mai dau multe bloguri utile pe care le citesc despre seo, sa intelegi si tu. Poate in 2005 cand iti faceai tu site ul era o treaba sa ai un host care sa mearga. Lucrurile s au schimbat, tine pasul cu ele daca vrei sa ai vreo tangenta cu acest domeniu.

Inca ma amuz... 75% hostingul.