| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a aparut o dunga neagra verticala pe tv (un smart tv de la Samsung daca ajuta informatia). Nu stiu ce sa-i fac, l-am scos din priza macar sa nu-l mai vad asa. Am acel cablu de televiziune sau cum îi zice cam distrus (mersi Digi). Se poate sa fie de la cablu sau sa fie altceva? Va rog sa ma ajutati daca stiti

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai doua dungi verticale egale si negre pe lateralele imaginii, atunci este din cauza setarii imaginii (4:3), care trebuie schimbat (pe 16:9 sau Auto).

Daca este doar o singura dunga, atunci este din cauza defectiunii ecranului sau a circuitelor electronice aferente (reparatia este destul de costisitoare, cca. jumatate dinpretul intreg a TV-ului).

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este ars un led in tv de aceea face dungă trebuie schimbat displayul ecranul

| 500067790 a răspuns:

Update: l-am pornit sa il arat cuiva si e mai rau. Din o dunga neagra si inca una super subtire s-a facut o dunga mult mai groasă cu altele curcubeu in jur

| IONY81 a răspuns:

Si eu am o dungă pe TV, de vreo 4 luni, dar ma costa 700 de lei reparația, asa ca astept sa se strice sa imi cumpăr altul laughing