| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a fost dezactivat Facebookul si imi cere actul de identitate, însă numele din buletin nu este acelasi de pe Facebook, este doar o porecla si numele meu mic. Am trimis o poza cu mine si se pare ca tot mi-au dezactivat contul si nu îl mai pot folosi. Mi-am putut descarca un fisier in care erau comentariile si alte lucruri de pe pagina mea. Ce pot face cu acestea? Ma pot ajuta in a recupera contul?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu faci prostia asta (sa le trimiti buletin/pasaport)!
Dezactiveaza-l si fa altul.

5 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Trebuie să trimiți poza cărții de identitate și tu la randul tau trebuie să-ți schimbi numele pe care îl ai. Facebook nu accepta alte nume decât cele din buletin, pașaport, cărți de identitate. Și soțul meu a pățit asta și mulți alți prieteni de-ai noștri. După ce a respectat condițiile de pe Facebook in circa 5 zile i-a fost activat profilul.

| Violleta2022 a răspuns:

Ti s-a cerut un act d eidentitate cu poza, nu doar o poza!
Atata vreme cat nu le trimiti ceea ce iti cer, de ce te miri ca stai blocata?
Trimite-le copie dupa BULETINUL TAU, sau dupa PASAPORT, daca ai.
Invata sa trimiti ceea ce ti se cere, nu ceea ce vrei tu.
O fotografie nu este un act de identitate!

| Raducons a răspuns:

Nu cred ca ti-a cerut actul de identitate, ti se cere numarul de telefon si alte date pe care le pui tu cum vrei si nu sunt verificatese poate recupera contul cu ajutorul la prietenii pe care ii ai, acestia trebuie sa confirme ca este contul tau., in caz ca nu este numarul de telefon. Ceva nu este in regula, doar este un serviciu gratuit si sunt persoane si cu 5 conturi si nu ii intreaba nimeni nimic, deci ai grija cu ii trimiti datele tale personale.

| Jonas94 a răspuns (pentru Raducons):

Păi tocmai asta e și ideea, 60% din conturile de Facebook sunt false.
De exemplu există studii care spun că se fac conturi de Facebook dubioase la comandă, pentru anumiți politicieni, pentru a se crea opinii pozitive sau negative.
Dar dacă s-ar afla pe bursă și Țucărberg ar spune: Dar stai 60% din cele peste 3 miliarde de conturi sunt false, Facebook ar da faliment a doua zi.
Și nu, nu e gratuit, ei preiau informații de la tine și le vând advertiserilor pentru sume frumușele. Despre asta este Facebook.
Costul unui cont plătit de Facebook ar fi de 15$ dacă nu ar fi gratuit, o nimic toată față de ce reușesc ei să vândă către creatorii de publicitate.

| Jonas94 a răspuns:

Dă-l în mă-sa de cont, nu trebuie să dai datele tale personale, în afară de e-mail, număr de telefon și nume, poreclă sau ce-o fi.
Oricum, ți se suspendă contul deoarece ai primit report de la cineva, sau ai scris niște chestii, pe care AI-ul cretin al celor de la Facebook, le-a considerat jignitoare, xenofobe, rasiste, etc, etc.
Interesul lor este să aibă datele tale personale, atâta tot, mai ales CNP, număr și serie de la cartea de identitate, date despre care tu, habar nu ai unde ajung.
Cel mai bine ar fi să-ți faci un alt cont, că nu e greu big grin.