| TeoFcog a întrebat:

Mi-a fost furat contul de steam si tind sa cred ca am luat key logger.Am scanat calculatorul cu eset nod 32 nu a gasit nici un virus.M-am uitat in aplicatiile care ruleaza pe pc nu am gasit nimic dubios.M-am uitat in apliatiile care pornesc cu windows-ul si era un fisier FU am dat sa se dezactiveze cand porneste windows-ul.(am windows 8.1).Mi-a zis cineva ca e un anti-virus malwarebytes si am dat scan cu ala si am gasit 38 de virusi, nu am sters celalt anti-virus.Majoritatea erau troieni si cateva fisiere care puteau fi daunatoare.La o 5 troieni scria acolo ca erau de tipul key file (registru fisiere) iar restul erau fisiere parca, astia sunt key loggeri? Intre timp am mai dat o scanare si nu a mai gasit nimic.Am apasat ca sa se ocupu acel antivirus de ei si i-a bagat in carantina iar apoi am dat stergere.Deci am sau am avut key logger in calculator? Eu nu tin minte sa fi descarcat ceva dubios sau sa fi intrat pe vreun link.Cel care mi-a spart contul e un rus. Vreau sa stiu daca e necesar sa imi reinstalez windowsul sau sunt in siguranta

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Parola destul de buna nu e "teo07643432312" sau "teo16decembrie1995" si alte timpenii de astea. Parola destul de buna e 6t*d#8uG9x&d, iar parola cu adevarat buna si sigura e &kMz_j! 72nH`-? XPN4~_
P.S. Si ai recuperat contul? Daca da, activeaza-ti frumos protectia ca sa nu te poti conecta de la alt IP/device decit dupa ce bagi codul pe care il primesti pe email. A, si vezi sa ai si o parola sigura la email.

| TeoFcog explică (pentru KodrutZ):

Am trimis mesaj la steam ieri si astept acuma, dar am sau nu keylogger in pc?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu era neaparat sa fi avut keylogger la tine in sistem. Aveai parola de retard? Te logasesi cumva de pe vreun sistem de pe la prieteni sau dintr-o locatie publica? Ai "imprumutat" contul cuiva?

| TeoFcog explică (pentru KodrutZ):

Aveam o parola destul de buna, nu m-am logat de la nimeni, nu am dat contul nimanui..deci am keylogger sau nu in pc? cum as putea sa aflu dar sa fiu 100%

| KodrutZ a răspuns:

A, stai asa, rus? Incepe sa se explice treaba. Ia zi pe ce site ti-ai mai bagat tu parola/userul de Steam? Daca nu ai keylogger, sigur te-a facut la marea arta cu vreun site de-ala idiot. Hackuri, ceva?

| TeoFcog explică (pentru KodrutZ):

Nup, intre timp am descoperit : cand s.a spart baza de date la steam mi.au luat contul si aveam aceeasi parola ca la mail, parola la steam o schimbasem dar la mail nu, si probabil s.a gandit sa verifice daca am pus aceeasi parola.Nubam intrat pe vreun site din ala.Ce zici asta s.a intamplat?

| KodrutZ a răspuns:

Hmm, nu stiu, mie pot sa imi shuteasca baietii parola linistiti, ca oricum daca se logheaza de pe alt sistem se blocheaza automat contul. Invatatura de minte pentru viitor - parole diferite la toate conturile. Chiar nu stiu care o fi fost faza la tine...

| TeoFcog explică (pentru KodrutZ):

Ii ok le-am dat un mesaj si acuma astept maxim o luna caci am inteles ca raspund greu, daca nu raspund sau imi resping cererea inchid contul ca oricum am altul si am steam guard pe el nu are cum sa-l fure.Multumesc ca ai fost alaturi si m-ai ajutat, te-am rasplatit cu o funda.

| KodrutZ a răspuns (pentru TeoFcog):

Lol, ce naiba faci cu doua conturi? Nu de alta, dar am impresia ca nu e ok sa ai duplicate. Depinde acum, in principiu ar trebui sa iti raspunda in citeva zile.

| K0sti a răspuns:

Eset nod 32 nu a gasit nici un virus...ala e o gluma, nu antivirus!