| Bambambino a întrebat:

Mi-a scazut memoria video dintr-o dată.De la 1 gb la 64mb.
Sunt pe pc. Sfaturi?

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Memoria scade daca driverul video nu e instalat. Daca dintr-un motiv sau altul, driverul placii video nu mai e instalat, memoria scade. Trebuie reinstalate driverele placii video si e foarte posibil sa apara din nou memoria de 1GB.

De exemplu, atunci cand instalez windows-ul, inainte de a instala driverele placii video de pe site-ul placii video sau de pe DVD, memoria alocata e mica si functionalitatea placii video e foarte mult redusa. De indata ce instalez driverele, apare toata memoria placii, iar functionalitatea ei este maxima.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In caz mai fricit: defect de contact in socket-ul placii video sau dereglare soft/BIOS.
In caz nefericit: placa video defecta.

| DommWordl a răspuns:

Salut, incearca sa descarci RamMon si vezi cat mega-bytes are/au modulul/modulele de ram pe care le ai in calculator. Se poate sa fi se fi ars un modul, daca ai doua.