| cornculapte a întrebat:

Mi-a spus cineva ca daca stau cu laptopul legat la curent sa scot bateria ca altfel se strica bateria. Am vazut si in magazin inainte sa-l cumpar ca era scoasa bateria si mergea doar cu cablul. Am scos bateria, am bagat cablul si am incercat sa-l pornesc, dar nu porneste decat cu bateria inauntru. Care-i treaba?

Răspuns Câştigător
| procust a răspuns:

Eu am un laptop de aproape 4 ani si nu i am scos deloc bateria si nu am nici o problema cu ea, doar ca odata la 2 luni o golesc complet si apoi bag cablul!

12 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

I-auzi... Nici nu cred ca am scos-o vreodata. happy

| georgesur a răspuns:

Ii intreb eu pe aia multi care-si tin leptopul in priza tot timpul, cu bateria in el(mai mult de un an) si nu au avut probleme, au incercat sa vada cam cit mai poate functiona laptopul in regim independent(fara priza)?
Orice baterie(indiferent de brand, capacitate, et.) daca sta mult timp doar incarcata sau doar descarcata isi micsoreaza capacitatea(se va descarca mai repede). Corect este ca la 2-3 zile, maxim o saptamana sa scoti din priza laptopul si sa-l lasi sa functioneze pe baterie pina esti avertizat "baterie slaba" (adica sa lasi bateria sa-si faca ciclul incarcare/descarcare).
Dar fiecare face cum vrea, functie de pretentii si functie de banii pe care e dispus sa-i "arunce pe apa Simbetei".winking

| cornculapte explică:

Si de ce nu porneste decat cu bateria inauntru, din moment ce eu l-am vazut in magazin ca era pornit si nu avea baterie, doar cablul de la curent?

| cami_5314 a răspuns:

Am laptop, (asta e al doilea), sotul are laptop, toti prietenii au cel putin un laptop in familie...toti il tin cu bateria inauntru tot timpul. Idea asta cu scos bateria o aud pentru prima oara si nu cred ca e o idee buna. happy In concluzie am cred 8 ani in care numai laptopuri am avut si nu am avut probleme din cauza ca am lasat bateria inauntru.

| cami_5314 a răspuns:

Dupa ce am recitit intrebarea si dupa ce am citit raspunsul lui @georgesur ma simt cumva nevoita sa mai fac o mica precizare: Nu am scos bateria din calculator pana acum decat de vreo 2 ori cand aveam calculatorul virusat si o alta modalitate sa-l opresc nu aveam. Totusi, cu toate ca nu scot bateria din calculator, il bag la incarcat atunci cand se descarca, eu in timpul asta folosesc calculatorul, apoi dupa ce vad ca e bateria full, ii scot mufa din spate si ramane doar pe baterie. Apoi, sincer nu inteleg de ce o persoana ar vrea sa tina laptopul tot timpul racordat la priza si cu bateria plina? Atunci pentru ce mai ai laptop? Am calculatorul asta de cca 2 ani, este toshiba daca intereseaza pe cineva, si nu am observat sa mi se micsoreze timpul in care pot merge doar pe baterie. Cel mai mult cred ca l-am lasat in priza cu bateria plina cam 12 ore, asta doar ca l-am uitat peste noapte, dar sincer nu inteleg de ce ar vrea cineva sa-si lase calculatorul la incarcat cu bateria deja plina sau de ce ar prefera cineva sa foloseasca priza si nu bateria.
pa pa

| chivas21 a răspuns:

laughing) Bateria poate sa fie la locul ei permanent! Eu tin bateria in laptop, iti garantez ca nu e nici`o problema!

| Mădălina_2296 a răspuns:

Eu am o problema cu bateria, incarcarea si chestii dintr-astea...
I-am cumparat bateri de nu mai stiu cate ori.
Problema e ca il tin non-stop in priza, multi la care am dus laptopul la reparat/schimbat ceva in el, mi-au spus sa nu-l mai tin la incarcat cu bateria. Acum fac aceeasi prostie si daca il scot, mai functioneaza maxim 10 minute si intra in stand-by. Laptopul porneste si fara baterie, dar trebuie sa schimbi niste setari. Nu e bine sa-l tii nici mereu in stand-by, pentru ca se va intampla acelasi lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa lasi bateria ca nu pateste nimic, am auzit si povesti ca ar trebui sa folosesti si bateria din cand in cand, la mine de 6 luni cand folosesc laptopul il conectez la curent si bateria cred ca am folosit-o foarte putin(in 6 luni max 2 ore) si nu am nici un fel se probleme.

| Ionut_5706 a răspuns:

1. Nu trebuie scoasa bateria, doar daca aceasta incepe sa "fumeze", dar nu se va intamplat asta
2. E logic ca nu porneste fara bateria, daca tu dai peste cablul de alimentare si il scoti din el, nu se opreste notebook-ul?
3.Inainte sa crezi toti expertii, dai un sărci pe guagăl si vezi si parerie altora.
4.Eu personal il folosesc pe baterie, si cand e de incarcat, il incarc dupa iar il folosesc pe baterie si tot asa, imi place mai mult.

| notorious a răspuns:

Ehe iti zic eu, bateria nu o scoate niciodata din laptop! DA NICIODATA. Pai ce crezi ca laptopul e telefon sa mearga asa? laughing))) eu am un benq de 2 ani si niciodata nu l-am inchis l-as lasat in stand by si merge struna! cred ca benq sunt cele mai bune din p meu de vedere! laughing)))))))))))))))

| DeeaElla1 a răspuns:

Eu nu am tinut never bateria in laptop, l-am tinut doar la curent si pana acum nu am avut probleme never desi il am de 2 ani. Lasa naibii bateria, incarc-o de seara doar atunci cand pleci undeva a doua zi, si gata. O sa te tina sigur cateva ore garantat!

| cristilrh a răspuns:

Povesti de popa beat, nu-i adevarat, incarcarea se face automat, cand acumulatorul este incarcat, incarcarea se opreste.