| elcosmin a întrebat:

Mi-am achizitionat acest laptop de gaming "HP Pavilion 15-bc410nq". Ce spuneti merita banii? Astept sa-mi vina prin curier. Dați-vă cu parerea.

Răspuns Câştigător
| Sekim a răspuns:

Salut
Laptop-ul este decent, il poti lua usor cu tine deci este ok. O sa poti juca unele jocuri pe High dar pentru titlurile noi nu cred ca se va descurca asa de bine, adica maxim medium. In acel pret puteai scoate un pc poate mai decent pe PcGarage dar, nu si monitor happy oricum, iti recomand asa ceva pentru nu a avea probleme dupa cateva ore de gaming happy :
https://altex.ro/suport-laptop-deepcool-n17-14-negru/cpd/CPDN17/

Nu trebuie neaparat acel model, de pe acel site. Poti alege orice model doresti dar ideea este ca ai nevoie de un stand cooler happy
Enjoy

| elcosmin explică (pentru Sekim):

Multumesc mult de sfat! Am cooler acasa, dar nu planuiam sa il folosesc! O sa iti urmez sfatul si il voi folosi laughing)

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deja l ai luat ce mai conteaza acum daca merită sau nu banii.

| Kevinn2000 a răspuns:

Cred că merită, asta dacă vrei să fie portabil, și ai nevoie de asta. Dar dacă îl ți doar acasă, nu merită. Un PC la banii ăștia poate fi mult mai bun, duce mult mai bine jocurile. Presupun că ți l-ai luat mai mult să te joci...
Este destul de bun și laptop-ul ăsta, adică are 4.0 Ghz, asta e foarte mult, nu cred că o să ai sacadări.

| Sekim a răspuns (pentru Kevinn2000):

Salut
Daca dupa tine performanta unui calculator tine de frecventa procesorului, nu mai da sfaturi happy Daca un procesor are de exemplu 2. 80Ghz stock nu inseamna ca este slab sau ceva de genul.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru Sekim):

Nu am spus că performanța unui calculator ține doar de frecvența procesorului, nu am spus că, cu 2, 80 Ghz este un calculator slab, ci doar că frecvența procesorului este bună, ceea ce ajută. Nu am exclus restul pieselor, doar că nu am mai vorbit despre ele.
Nu mă pricep foarte bine, dar știu că, cu cât ai Ghz mai mare, cu atât e mai bine, evident că, contează mult și restul componentelor.
Deci ai înțeles greșit.

| elcosmin explică (pentru Kevinn2000):

Corect. De acord cu tine

| flixbuster a răspuns (pentru Kevinn2000):

Uite, lectie gratis: frecventa se compara doar la procesoare de aceleasi generatie/familie/tip.

Asadar, compari la frecventa un i7 gen. 8 desktop cu alt i7 gen. 8 desktop.

Nu are sens sa compari un Pentium 4 3.2 GHz din 2004 cu un i3 gen. 4 1.9 GHz din 2014.

Desi are mai putini GHz, i3 din 2014 sterge pe jos in toate felurile posibile si imposibile cu Pentium 4 din 2004.

| Kevinn2000 a răspuns (pentru flixbuster):

Sunt de acord, dar aici este altceva, este un laptop de gaming mai nou, nu știu ce an, dar cred că e nou, cam de 1-2 ani. Deci nu are relevanță. Doar am zis așa ca idee că are 4.0 Ghz, iar asta e de bine.