| sweety9girl a întrebat:

Mi-am cumparat astazi un telefon Samsung Galaxy SIII mini si nu stiu daca trebuie lasat 12 ore la incarcat. Stiti cumva cat trebuie lasat?

Răspuns Câştigător
| AlinGh0st a răspuns:

Nu poti sa o ti pana se incarca si gata bateria de la Samsung nu trebuie formnatata

6 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

Bateria trebuie formatată, așa am făcut și eu cu telefonul meu pe care îl am de aproape 2 ani și bateria funcționează ca în primele zile și cu multe aplicații instalate.
Așa cum îl ai, cu câtă baterie l-ai scos din cutie, descarcă-l complet făcând de toate, după care seara când te culci îl bagi la încărcat. Dimineața când te trezești îl scoți și în timpul zilei faci să-i consumi bateria de tot, din nou. Seara îl bagi din nou la încărcat. Mai trebuie repetat procedeul încă o dată și gata. Un total de 3 x 12h = 36h. După ce ai terminat formatarea, îl încarci normal, de câte ori este nevoie, până la 100%. Fundiță? happy

| sweety9girl explică (pentru LenoreVoldaren):

In carticica sa nu scrie ca trebuie formatata...

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru sweety9girl):

Nu scrie în carte, că se știe. Dar dacă nu scrie în cărticică și să înțeleg că nu vrei să formatezi bateria, atunci de ce ai mai pus întrebarea?

| sweety9girl explică (pentru LenoreVoldaren):

Vreau un raspuns strict legat de acest telefon.Tu ai acest telefon?

| LenoreVoldaren a răspuns (pentru sweety9girl):

Nu am acest telefon, dar la fiecare telefon pe care l-am avut (de la cel cu taste, clapetă) până la Samsung Galaxy Ace 2 al meu pe care îl am de aproape 2 ani, așa am procedat și bateria a ținut la fiecare. Mătușa mea avea tot un Ace 2 și am pus-o și pe ea să formateze bateria și a ținut-o un an și bateria încă mai ține, dar și-a înlocuit telefonul pentru un S4 mini, mai performant. Mai poți căuta pe net că treaba cu 3 x 12h e adevărată.

| George8916 a răspuns:

Trebuie sa formatezi bateria.
-> o incarci ->o descarci -> o incarci si dupa este perfecta