| AlecsLexx a întrebat:

Mi-am cumparat de curand un laptop (Acer Aspire E1-571G) si nu reusesc sa activez placa video dedicata (nVidia GeForce 710m).
Am dezactivat Intel HD Graphics 4000 din Device Manager, dar in continuare cand deschid nVidia Control Panel imi zice ca displayul nu functioneaza pe un adaptor nVidia. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Pentru ce sa o activezi? Se activeaza automat cand se cer mai multe resurse pentru o aplicatie! Nu trebuia sa dezactivezi placa video integrata!
Pentru a deschide o aplicatie direct cu placa video dedicata, da click dreapta pe desktop ->configure switchable graphics -> Browse ->Alegi aplicatia prin fereastra care se deschide ->Power Saving ->aici alegi High Performance. Nu stiu exact la fiecare model in parte dar cam asta e calea pentru toate. Retine insa ca e un stres mai ales pentru baterie sa stai pe placa video dedicata tot timpul.

| AlecsLexx explică (pentru neluL):

Okay atunci. Mersi! happy

| neluL a răspuns (pentru AlecsLexx):

Cu placere! :-h bye, bye

Acer foloseste tehnologia Optimus. Vezi aici cum functioneaza
http://www.pcmhz.com/......ul-tuturor