| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumpărat laptop acu' 2 luni (Huawei D15) cu 3000 lei. Ecranu' se vedea fain (FullHD IPS), avea SSD și un AMD Ryzen cu placă integrată ce puteam să mă joc GTA V pe ea (5 minute maxim că se aprindea laptop-ul la ce mergea ventilatoru'). Carcasa era full din aluminiu și era gros cât un caiet. Țâță de mâță laptopul!
Problema era că ecranu' avea bleeding screen și l-am returnat.
Întrebarea este, toate laptop-urile au bleeding screen sau ăsta a avut defect de fabricație?
Eu mi-am cumpărăt un HP acu' 6 ani ce nu știu dacă avea IPS dar n-avea bleeding screen. Am fost super multumit de el cu toate că n-a costat 3000 de lei și n-a fost full aluminu, etc.

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Defect din fabrica mai mult ca sigur.
Eu scriu acum de pe un laptop cu ecran cu LCD din 2011 si nu am dat peste problema asta.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

LCD-ul tau cel mai probabil este iluminat de tuburi CFL.
La astea noi care sunt iluminate de led-uri apare fenomenul de bleeding.

| LPCTSTR a răspuns (pentru nicu991):

Nu-mi pot imagina cum poate fi iluminat cu CFL-uri. Alaltaieri am dezmembrat un astfel de monitor si nu se compara; cel putin nu-mi pot imagina cum si unde poate fi pus un panou de acril atat de gros cum era cel din monitor.
Mi se pare suspecta treaba.

| nicu991 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Am prin curte aruncat un laptop vechi care are fix tuburi din alea CFL, ca l-am desfacut mai demult. Sunt subtiri precum pastele. Marca laptopului e ceva Airis, habar n-am ce model.

| Illuminati2016 a răspuns (pentru nicu991):

Cum sa fie iluminat cu cfl daca si l-a luat de 2 luni adica nu se mai folosesc cfl-ur de ceva vreme...

| nicu991 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Am raspuns altcuiva, nu ai fost atent la intreaga conversatie. Normal ca laptopul initiatorului este iluminat de led-uri, asta e tehnologia actuala. laughing