| roberthuzmezan a întrebat:

Mi am cumpărat niște componente pentru a-mi asambla un pc, ideea e ca am un hard de la un fost pc, hardul funcționează, este aproape nou, are doar 3 luni de utilizare, dacă am lucruri salvate pe el, o sa am probleme cu el? Sau dacă am Windows ul instalat pe hard, mai trebuie să-l instalez, sau când am băgat hardul in pc are și windows si tot instalat?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Cum s-a spus deja, sunt ceva sanse (destul de mici) sa mearga.
In registrii Windowsului vechi sunt inregistrate vechile componente hardware.
Va cauta in nestire dupa ele, vor aparea posibil si erori si. multa bataie de cap.
CEl mai sigur e sa instalez idin nou Windowsul.
DACA ai avut facute doua partitii, e destul de usor - stergi partitia cu Windowsul vechi.
(Faci asta cand bootezi pentru a instala Windowsul nou.)

Daca nu ai avut doua partitii, si ai date importante pe el de care mai ai nevoie, cauta sa conectezi acel HDD la un calculator functional intai, creeaza doua partitii
(chiar si cu utilitarul Disk Part pe care orice Windows il are integrat), si muti toate fisierele de care ai nevoie in partitia goala.
Pe cealalta va ramane fosta instalare de Windows si poti mai departe sa aplici ce am spus mai sus (sa stergi aceasta partitie si sa reinstalezi Windowsul).

3 răspunsuri:
| ady18 a răspuns:

Daca hardul este bun si nu s asters niciun element din windows, daca conectezi hdd ul ai deja windows ul instalat

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Ai putea avea sansa sa iti porneasca noul PC de pe vechiul hard. O sa-si cam caute drivere and stuff, dar sanse sunt.

| PainTech a răspuns:

Configuratia ideala ar fi daca ai avea doua partitii pe acel HDD : una cu fisiere si alta cu Windows-ul (vechi ).

Astfel incat poti instala Windows nou ( pot aparea erori, probleme mari cu driverele, ba chiar uneori sa nu porneasca deloc pe OS-ul vechi sau sa ai BlueScreen... Ideal ar fi sa reinstalezi sistemul de operare, in niciun caz nu strica) fara sa afectezi partitia cu fisierele.

Repet : E probabil sa mearga, dar cel mai bine instalezi Windows-ul iar... Cu doua partitii de data asta, daca nu il ai deja happy