| Romaniaplinadenebuni a întrebat:

Mi-am cumparat o boxa portabila in forma de masina, cu card...(stiti voi). Pe cutie scrie 3w*2, 6w in total, dar 3w*2 ar trebuie sa insemne ca are 2 difuzoare; a mea are doar un difuzor, se aude destul de tare, dar de ce 3w*2 si nu 6w direct?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Trebuie să te mulţumeşti cu buna funcţionare şi atât. Ai fi fost mai mulţumit dacă scria pe aceeaşi boxă de exemplu 200W?
În afara exagerărilor comerciale, pentru reclamă, este dificil să faci diferenţa, nefiind electronist, între două tipuri doar de puteri : de exemplu puterea nominală şi cea muzicală. Valori diferite care caracterizează fiecare dintre ele, exprimat în Waţi, puterea respectivului aparat. Mai aduc aminte de alte invenţii comerciale menite să ameţească cumpărătorul :
putere - RMS,
PMPO, nominală, reală, muzicală, sinusoidală, la vârf, maximă de intrare, naximă suportată, maximă de ieşire etc. De exemplu ai aici nişte caracteristici ale aceluiaşi difuzor :
Putere Nominala (RMS) 300 W
Putere Maxima Intrare 1000 W
Impedanta 1 x 4 ohmi
Sensibilitate 82 dB
Sper că ai înţeles.