| nobody_7406 a întrebat:

Mi-am cumparat o tastatura A4tech[ http://www.emag.ro/poze/big/img119525_03082009122531.jpg ] acum o luna. de cateva zile imi face probleme, adica trebuie sa fac o pauza de cateva secunde ca sa pot apasa din nou pe acelasi buton. de exemplu daca scriu "a" nu mai pot pune "a" inca o data doar daca astept putin. la fel se intampla cu absolut toate butoanele si in toate programele. e cam enervant sa tot astepti asa/:) n-am mai patit chestia asta cu nicio tastatura.la setarile din calculator n-am umblat sunt ca inainte, deci e posibil sa fie tastatura de vina.Ati mai avut careva problema asta? sau care aveti tastatura ca a mea si stiti ce as putea face? dau fundita.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

E posibil ca tastatura ta să aibă probleme cu buffer-ul.
Buffer-ul este memoria tampon în care este memorată tasta (sau combinaţia de taste) pe care ai apăsat-o până când aceasta ajunge să fie interpretată de către microprocesorul calculatorului şi într-un final de sistemul tău de operare. (de obicei e vorba de câteva milisecunde)
Dacă buffer-ul tastaturii tale este defect având problema neacceptării dublurii (două taste identice una lânga alta - de tipul "aa" tastat repede) atunci soluţia este să înlocuieşti tastatura.
Încearcă cu tastatura unui prieten. Dacă face la fel, ai o problemă din calculator. Dacă nu face la fel atunci eu am dreptate cu ce am scris mai sus.
Dacă face la fel şi cu altă tastatură încearcă să micşorezi buffer-ul de comenzi din sistemul de operare (în windows e în control panel - keyboard opţiunea iar în Linux în administrative tools - typing settings).
Succes.