| hUnTERRRRRR a întrebat:

Mi-am cumpărat placa video si procesor nou si le-am montat dar calculatorul pornește si se stinge imediat!

Credeți ca sursa e de vina? sau procesorul?

Mi am luat i5 4440 si Gtx 750

Momentan am o sursa de 450 w

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O sursa de 450 W no name poate da cel mult 300 W (in cel mai bun caz). Cum vrei sa duca un procesor de asa natura si mai ales placa video care consuma si mai mult? Fa-ti un calcul de necesar si cauta o sursa certificata bronze de cel putin 80% care sa fie cu puterea mai mare cu 100 W decat necesarul tau. Adica daca-ti trebuie 315 W ia-ti o sursa de 450 W 80 bronze. Uite un calculator de necesar: http://bit.ly/2GBoha2
Trebuie sa fii foarte atent la ce date introduci!

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Toată treaba e ca sper doar sa nu fie procesorul de vina pentru ca costa cel mai mult.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

O sursa de 500 550 o sa fie buna?

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Da, daca este cel putin 80 certificata bronze. Uite una destul de ieftina: http://bit.ly/2IvRuYS si, cred eu, destul de buna pentru banii aia!

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Sincer? Nu pot stifara sa vad. Daca apuca si porneste si se vede BIOS-ul e bine. Daca nu poate fi mai grav. Era bine daca spuneai si ce placa de baza ai! Denumirea si modelul. Daca nu stii te ajut eu sa afli. Doar sa-mi spui.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Am placa Ee baza asrock h81m-vg4 R2.0 si mai am 4 gb ram hyperx fury 1333 MHz

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Da. E bine! Procesorul este compatibil cu placa de baza. Eu cred ca ai o sursa no name si asta-i problema. La placa ta video este recomandat sa ai minim 300 W la sursa. Asta recomanda firma dar trebuie sa tii cont si de procesor, memorii ram, etc. Ar fi bine daca ai vorbi cu cineva care sa vina sa vada la fata locului despre ce-i vorba. Nu stiu nici cum ai pus pasta termoconductoare pe procesor!?

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Nu am pus o eu am dus o la un specialist si M a sunat sa îmi spună ca se aprinde si se stinge si trebuie sa facă rost de o sursa mai Mare sa vadă dacă merge.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Dar cum sursa asta îmi mergea pana acum si acum nu mai merge? Poate pentru ca aveam un celeron g1820 si un gt 630?

| Salontanul a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Da. Consumul acestora doua este mult mai mic. Te invat ceva. Cumpara online o sursa. Conform legii ai dreptul sa o returnezi in 15 zile fara nici o explicatie. O iei, mergi si incerci (sa lucreze cu ea cu grija la lovituri, zgaraieturi, etc! Sa pastrezi tot ambalajul de la ea!) si daca nu merge ceri returnarea banilor (trebuie sa ai un cont la banca).

| hUnTERRRRRR explică (pentru Salontanul):

Aa ok

| Arthiom a răspuns:

Sursa ta de 450w nu poate sustine consumul mare continuu al componentelor din pc-ul tau. De aceea se inchide automat, intra in protectie. Ai nevoie de o sursa cu o putere de minim 600W ca sa iti lucreze lejer.

| EusebiuPWN a răspuns:

Adica apesi pe butonul de power, merge doua secunde si se stinge? Asa am patit si eu la vechiul pc, a trebuit schimbata sursa.
E o sursa de calitate? Nu e suficient sa spui sursa de 450w, specifica modelul, producatorul, daca exista.

| Tovarasul a răspuns:

Probabil ca sursa, asa am patit si eu pana mi s-a ars tot pc.ul