| ifmamaif a întrebat:

Mi-am cumparat recent router de la edimax (br-6428ns vs, br-6428nc), am net de la UPC... Am urmat toti pasii, dar cand sa configurez nu merge, pur si simplu cand scriu edimax.setup, 192.168.1.1, 192.168.2.1... notez ca am pus cablu de net in router, si alt cablu pentru a conecta routerul la calculator, merge sa intru pe orice site, daca dau in cmd pring merge, dar nu pot ma pot conecta cand intru in browser si scriu edimax.setup/192.168.1.1/192.168.2.1.
Funda persoanei care ma ajuta si imi rezolv problema!

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ceva normal.Aia numa adresa IP a router-ului nu e. Daca vrei să accesezi meniul router-ului atunci trebuie să tastezi în browser doar de exemplu:
http://192.168.X.y,fără edimax.etup și alte prostii.
Succes

| DeyCj a răspuns:

PS
Dacă plănuiești să te iei după soluția eronata a lui Jipa95(care se crede doar el depanator de calculatoare că real e un pericol informatic) atunci recomand să nu o faci că îți vei da peste cap setările router-ului.îți zic asta din experiență că afonu ăsta iar a dat o soluție eronată.

| DeyCj a răspuns:

Probabil că adresa IP nu este cea corectă. Dacă nici cum a spus KOsti nu vrea și știi precis că ai tastat adresa corectă, înseamnă că e o defecțiune în partea de soft a router-ului.Intuind mi greu să dau un diagnostic corect.

| ifmamaif explică (pentru K0sti):

Am incercat... am aceeasi problema... cand scriu in bara ipu rezultat nimic

| K0sti a răspuns (pentru ifmamaif):

Fa reset la router si o sa poti! Incearca si in alt browser. Uneori mai fac figuri!

| Jipa95 a răspuns:

Nu merge sa te conectezi in browser deoarece in local area connection il ai pus sa-si ia ip automat. Deci : intra in local area conection, si ti se a deschide o fereastra noua. Acolo vei avea 3 butoane mai jos, dai pe primul unde scrie proprietati. Acum du-te la internet protocol version 4 si bifeaza ''use the following ip adress''. In prima casuta pui ip-ul 192.168.1.1 sau 192.168.2.1, sau 192.168.0.1 ( depinde de router fiecare ip in parte ) iar la a doua casuta dai doar un click in ea sa-si ia si subinet mask(255.255.255.0 parca ) Salvezi toate setarile, si dupa aia logheaza-te in browser cu unul dintr ip-urile mentionate de tine mai sus pentru a-ti configura routerul. Dupa ce l-ai configurat, intra iar la internet protocol version 4, si bifeaza din nou prima casuta, aceea de a-si lua adresa ip automat!
Bft! happy

| ifmamaif explică (pentru Jipa95):

Am incercat... nu merge

| Jipa95 a răspuns (pentru ifmamaif):

Nu are cum..nu procedezizcalumea!