| Adrianadiafg a întrebat:

Mi-am cumpărat recent un laptop si cu bateria 100% imi scria ca tine 4 ore. Dar dupa o saptamana tot cu acelasi setari ale baterie imi arata 2 ore. Din ce cauza a scazut asa de mult?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Ce-ti arata e doar o "estimare" bazat pe un timp in care ai utilizat laptopul. Daca tu ai chiar aceleasi setari, aceleasi programe, aceeasi luminozitate, incearca doar sa-l tii pornit fara sa faca nimic cateva zeci de minute sa vezi daca iti arata diferit. Nu ma refer la diverse planuri High, balanced etc; fa doar navigari sau alte chestii ori uita-te la cateva filme. Bateria se testeaza in aceleasi conditii (greu de replicat in multe cazuri); asa poti sa ai o "estimare corecta".

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Timpul estimat pentru durata de descarcare se calculeaza in functie de energia acumulata (grad de incarcare) si curentul consumat din baterie.

Sunt programe care folosesc intens resursele (CPU, GPU, RAM), si sunt si perioade de standby.
Consumul de curent poate diferi chiar si peste 10-20 ori intre aceste stari.