| MarcuG15 a întrebat:

Mi-am cumparat un calculator si procesorul urca la 100 de grade cand intru in vreun joc.
SPECIFICATII:
-Procesor:Intel Coffee Lake, Core i5 9500F 3. 0GHz
-Placa video:GIGABYTE GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192-bit
-Placa de baza:GIGABYTE B365M D3H
-Sursa:Redragon RGPS600W,80+ Bronze, 600W
-Memorie:2 x HyperX Fury Black 8GB DDR4 2666MHz CL16
-SSD:Kingston A400 480GB SATA-III 2.5 inch
-Carcasa:AQIRYS Canopus ARGB
Momentan il tin pe jos,sub birou,din ce am citit pe internet, locul unde sta este un factor in temperatura, dar sa fie oare diferenta dintre 85 si 100 de grade? Din ce stiu eu, pana la 85 de grade este ok.Cu placa video nu am probleme, nu a trecut de 72 de grade, de obicei nu trece de 60.Am intrat in GTA V si CS:GO si procesorul atinge 100 in ambele.Imi trebuie alt cooler pentru ca cel stock de pe Intel este insuficient? Ati avut probleme asemanatoare? Este 100 grade normal?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este prea mult! NU este de la pozitia lui. Trimite-l in service deoarece tu nu ai ce face, nu poti umbla in el.

| flixbuster a răspuns:

Cooler (= radiator) montat defectuos si/sau probleme cu fluxul de aer in carcasa. Daca nu stii sa desfaci un desktop (si presupun ca nu stii pentru ca ai intrebat aici) atunci mai bine o verificare la un service sau cineva care se pricepe.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nu, sub nici o forma.
De unde l-ai luat?
E posibil sa fi pus ei ventilatoarele prost și să facă mai mult rău decât bine.

| MarcuG15 explică:

Aparent,am primit procesorul cu overclock.In jocuri ajungea si la 4.4GHz.Multumesc pentru raspunsuri, dar acum am alta problema.Cablul bagat in sursa bazaie, si nu stiu ce sa fac.Voi pune o alta intrebare despre asta deoarece pe internet nu gasesc nimic