| GabrielaZ60 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop HP 15-da2048nq si doresc sa-mi cumpar o unitate optica externa.
Am gasit Hdd caddy adaptor unitate optica la hard disk HP 250 G6. Este compatibila cu laptopul? Daca nu, cum trebuie sa caut? Va multumesc

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Cauta cdrom extern pe usb. Si asta este tot.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum ti s-a spus deja daca vrei o unitate optica externa nu ai nevoie de adaptor caddy care se monteaza intern in loc de un HDD de exemplu.
Tu ai nevoie de un DVD RW extern costa intre 100-200 lei

| Wr3nch a răspuns:

Ala e doar un adaptor sa iti poti pune hard in loc de unitatw optica. Cauta dvs writer extern si is cate vrei.

| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa cauti o unitate "DVD-RW extern", daca vrei sa se citeasca si sa se inscriptioneze discuri (CD/DVD).
Ceea ce ai gasit tu este un adaptor pentru hard, care te ajuta sa conectezi suplimentar un hdd, pentru o capacitate de stocare mai mare.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Am gasit Hdd caddy adaptor unitate optica la hard disk HP 250 G6"

ai covid?!?
pentru ca DELIREZI, hdd caddy e NUMAI pentru laptop-urile cu unitati optice... INTERNE ca sa ii inlocuiesti unitatea optica cu un hdd
e ABSOLUT lipsit de sens la un laptop care nu a venit cu unitate optica interna deloc, mai bine iti iei direct un hdd/ssd extern, si oricum NU EXISTA CADDY COMPATIBIL... pentru ca nu ai unde sa il connectezi... FIZIC!