| Fabian2 a întrebat:

Mi-am cumpărat un sistem nou și când ma joc fortnite de exemplu, am 80°+ și nu știu din ce cauza. Am 3 fanuri în fata și unul în spate. Placa video este o placa de la Asus 1660 ti oc, cu un procesor de la Intel i5 9600 k și 16gb ram. M-am gândit sa dau geamul jos sau sa urc viteza de la fan, dar tot nu ajuta. Ma gândesc ca nu au pus pasta termica bună la placa și nu știu dacă sa o dau la garanție. Va rog sa ma ajutați! Orice sugestie sau idee e bine venita. Va mulțumesc!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Variante software: faci undevolt. scazi frecventele
Variante hardware (sau cu "piese" daca te referi): iti schimbi carcasa ori faci in asa fel incat airflow-ul sa fie mai bun, cu alte coolere/ventilatoare, ori pui alta racire aftermarket, poate ceva aio sau p apa, ori schimbi pasta termica, ori dai mai mici setarile la jocuri. Sunt multe chestii ce afecteaza asta, pana si ideea ca "ar fi stricata din fabrica", dar daca joci pe ultra nu stiu ce jocuri nu ar trebui sa te sperie ideea de 80.

| PainTech a răspuns:

80 de grade nu e chiar de speriat dacă e pe placa video. E aproape de limita, dar e ok.

| Sekim a răspuns:

Salut
Placile video de la Amd ajung si la 100 de grade. Ca sa scazi din gradele alea incearca sa scoti OC-ul. Oc-ul cauzeaza incalzirea in exces cand placa video este utilizata. Nu va inteleg la ce va cumparati placi video cu OC daca nu va ajuta decat cu 5 fps maxim. Tu poti sa iti faci un OC la procesor cu un cooler decent deoarece 9600k este un procesor pentru OC mai bun stock decat Amd r7 2700x si multe alte procesoare puternice.