| anonim_4396 a întrebat:

Mi am cuparat un laptop cu 1TB memorie,dar imi arata ca am doar 930, de ce oare?

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Cel mai probabil ai placa video on-board cu memorie partajata. Cu alte cuvinte, placa video iti aloca memorie din RAM-ul calculatorului pentru ca nu are memorie proprie.

Daca spui exact modelul de laptop se poate verifica mai usor pe specificatii.

| anonim_4396 explică (pentru flixbuster):

Acer A515-51G-57DS

| flixbuster a răspuns (pentru anonim_4396):

He he, mesajul tau initial este incorect si m-a indus in eroare. Ai scris memorie si am inteles ca e vorba de RAM dar acum mi-am dat seama ca tu vorbesti despre HDD (hard disk).

Este simplu: producatorii de harddisk-uri numara Mega ca fiind multipli de 1000 (10 la puterea 3) iar programatorii numara Mega ca fiind multipli de 1024 (2 la puterea 10).

Asadar, 1 TB = 1.000.000.000.000 Bytes = 1.000.000.000.000 / 1024 / 1024 / 1024 GiB = 931 GiB (rotunjit la intreg).

TB = terabyte (numarat de producatorii de harddisk-uri)
GiB = gibibyte (numarat de programatori)

Mai multe detalii aici: https://en.wikipedia.org/wiki/Tebibyte

| Roxin a răspuns:

Pentru ca niciodata nu vei avea capacitatea indicata, plus ca, mai ai si un Windows care ocupa si el acolo un spatiu.

| bystefu a răspuns (pentru Roxin):

Subscriu (nu va avea niciodata cat scrie pentru ca sunt si driverele puse, cum e si pe stick).

| qwecyka a răspuns:

Mai este un Windows care ocupa spatiu.