| gomgam a întrebat:

Mi-am facut cont pe Twitter dar nu stiu foarte multe notiuni; imi puteti explica voi cum sta treaba?(Ce este un tweet, cum postez ceva etc.)

1 răspuns:
| vladutcornel a răspuns:

E cam ca Facebook, numai ca postarile (numite tweet-uri) nu pot avea mai mult de 140 de caractere (litere, cifre, semne de punctuatie).
Nu exista "prieteni" ca pe Facebook, ci doar "urmaritori". Cand urmaresti pe cineva, postarile urmaritului iti apar tie pe news-feed.
Ai posibilitatea sa dai Share (se mai numeste retweet), Like sau Reply (un fel de comentariu, din nou maxim 140 de caractere).
Ca sa pomenesti pe cineva, ii pui ID-ul de twitter dupa @ (ex. @vladutcornel).
Exista hashtag-uri, care incep cu # (ex. #bere). Asta e un fel de a grupa tweet-urile la nivel global. Adica daca vrei sa cauti tweet-uri despre un anumit subiect, cauti dupa hashtag.