| Sebi200a a întrebat:

Mi-am făcut un PC azi, are 2x8 GB DDR3 i7 gtx 1060, când îl pornesc se aud doua beepuri,intra in Windows 10, când dau la computer îmi apare 16 rami, ce semnifica beeputile alea?

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Pentru două beepuri nu există un diagnostic conform plăcii tale de bază/service data sheet. Înseamnă că funcționează în regim normal iar acele două bipuri sunt atenționări ale testului P.O.S.T efectuat cu succes.

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ceva cu memoria. https://www.mygarage.ro/......-bios.html

| Sebi200a explică (pentru Salontanul):

Dar de ce îmi arată 16?

| Salontanul a răspuns (pentru Sebi200a):

S-ar putea sa fie o defectiune privind frecventa sau altceva si cantitatea sa fie cea corecta. Incearca-le pe rand!

| Sebi200a explică (pentru Salontanul):

In bios frecventa este pe auto, nu mă deranjează sunetul de două beepuri la pornire, dar mă gândesc că e k eroare, PC ul se aprinde nu are nicio problema la aprindere doar sunetul acela

| Salontanul a răspuns (pentru Sebi200a):

Ori eu sunt prea slab la explicatii si nu m-am facut inteles, ori tu nu stii prea multe despre calculatoare. Nu are nici o legatura cu setarile din BIOS. Ia o placuta si incearc-o in diferite sloturi. Ia apoi celalalta placuta si fa la fel. Opresti calculatorul de fiecare data si-l scoti de sub tensiune. Vezi care face probleme!

| Sebi200a explică (pentru Salontanul):

Are doar două sloturi

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sebi200a):

Cum adica de ce, nu ai spus ca ai 2x8 GB DDR3? 2x8 cat face oare?

| Salontanul a răspuns (pentru Sebi200a):

Da! Asta spun si eu. Ia o memorie pune-o in slotul 1. Vezi ce face apoi opreste PC-ul si pune-o in slotul 2. Tot asa si cu celalat modul.

| Sebi200a explică (pentru anonim_4396):

16 rami

| Sebi200a explică (pentru GPA):

Am înțeles

| GPA a răspuns (pentru Sebi200a):

Pentru două beepuri nu există un diagnostic conform plăcii tale de bază/service data sheet. Înseamnă că funcționează în regim normal iar acele două bipuri sunt atenționări ale testului P.O.S.T efectuat cu succes.

| GPA a răspuns:

Ce placă de bază folosești și cum ai așezat memoriile RAM în sloturile DIMM? Le-ai pus A1, B1 sau A2, B2?

| Sebi200a explică (pentru GPA):

Biostar h61mhv2 am doar două porturi

| marinaru777 a răspuns:

Incearca sa lasi o placuta ram pe rand, cele doua bipuri este o eroare data de RAM.