| raduqu a întrebat:

Mi-am luat acum 4 ani un pc gata facut de la flanco, a fost bun la vremea lui insa acum placa video e invechita si as vrea sa o schimb cu un Sapphire Radeon RX 550 PULSE 2GB GDDR5 128-bit, mentionez ca eu aveam ASUS Radeon R7 240 2GB DDR3 insa nu sunt sigur daca va merge in slot sau daca vor fi alte probleme in citirea placii... la dimensiuni noua placa este cu 8 mm mai groasa... si nu stiu daca va fi o problema, cineva care ma poate ajuta?

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

RX 550 nu este cu mult la performante peste R7 240. Incearca totusi sa faci un efort sa iei minim RX 560, e mult mai ok, la 550 nu o sa simti diferente aproape deloc fata de placa ta.

Ca, compatibilitate nu o sa ai probleme, pentru ca se conecteaza pe acelasi slot, iar grosimea iar nu este o problema, doar sa iti incapa in carcasa.

| raduqu explică (pentru Intruder19):

Asta ar fi tot un 550 insa pare ca are specificatii ok https://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

| Intruder19 a răspuns (pentru raduqu):

E mai ok versiunea de 4GB, dar eu tot pe RX560 as merge.

| raduqu explică (pentru Intruder19):

Https://www.pcgarage.ro/......128-bit-1/ ar fi mai bun decat aia? e versiunea de 2gb totusi