| MacaRox0906 a întrebat:

Mi am luat azi un pc, spec:
PROCESOR: I7 970 3, 2 ghz
PLACA DE BAZA: Asus Sabertooth x58
MEMORIE: 4gb ram ddr3
PLACA VIDEO: Asus radeon hd 7950- 3gb GDDR5.
Vreau sa spun ca nu imi porneste, este un led pe placa de baza care se aprinde, iar cand apas pe butonul de start se aprinde putin cooler-ul procesorului. Pc-ul primeste curent, mouse-ul se aprinde, dar nu porneste. Imi puteti da niste sfaturi?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Unicul sfat daca calculatorul este nou cu garantie il duci inapoi la garantie sa i ti dea altul bun si îi faci proba acolo NU acasa, iar daca calculatorul l ai cumpărat de la cineva gen olx okazii adica nu de la o firmă specializata cu garantie si documentatie, îl suni pe respectivul si îi ceri banii inapoi sa î si ia inapoi vechitura, si te duci la depozitul de calculatoare sau in orice magazin de specialitate care vinde calculatoare si cumperi un lucru nou cu garantie la sfatul si ajutorul unui personal calificat din magazin care stie sa i ti recomande un calculator performant, si bineinteles faci proba acolo, iar daca ceva pare suspect nu cumperi.Cel mai sigur faci un calculator bun din piese. Pe componente, carcasa ce culoare si model vrei, iar restul componentelor procesor hard placa de baza te vor ajuta băietii care se ocupă cu construirea unui calculator bun din piese originale cu garantie si factură.

| MacaRox0906 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Era problema cu sursa. s-a intamplat ceva cand am bagat o in priza (am bagat o si eu intr o priza mai nasoala). Dar am rezolvat problema, oricum. multumesc pentru sfaturi

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă.

| alexboss2020 a răspuns:

Poate de de la placa de baza sau de la sursa, de unde l-ai cumparat? Daca e cumparat de undeva suspect si nu ai garantie inseamna ca il ai stricat