| Skarr a întrebat:

Mi-am luat beyerdynamic dt 770 pro 80 ohm pentru gaming si muzica din cand in cand dar se aud cam incet pentru ce as vrea eu. Deoarece nu au microfon mi-am luat si un microfon separat mai ieftin asa Superlux e205u si microfonul asta cand bagi castile in el poti da sunetul mai tare decat din microfon. Nu are nimic daca dau sunetul mai tare decat pot castile din microfon nu? Adica e ca si cum ai avea un amplificator preuspun.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

870 RON? Ai bagat o gramada in casti si te-ai zgircit la microfon. Intrebarea esentiala e - ce placa de sunet ai? Dupa aia vom duce discutia mai departe.

| Skarr explică (pentru GabiDumitrescu):

568 au fost si placa de sunet nu stiu sincer laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Skarr):

Misto la 568. Cind si de unde le-ai luat? Using the Windows Key shortcut
Press the Windows key + Pause key.
In the window that appears, select Device Manager.
Click the Arrow next to Sound, video and game controllers.
Your sound card is in the list that appears.
Sau in dxdiag te uiti.

| nicu991 a răspuns:

Căștile respective au o impedanță de 80 ohmi ceea ce se traduce in faptul că iti trebuie un amplificator dedicat pentru ele. Căștile normale au 32ohmi si le poti pune la telefon/ laptop/ tv etc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicu991):

Esti amuzant puisor, ca mi-ai dat rating nefolositor si eronat, doar ca tu habar nu ai pe ce lume traiesti. Sint 80, nu 320 sau 600 de ohmi! Plus de imbecilitatea cu "castile normale au 32 ohmi" nu am ce sa mai comentez... dar linkul asta ar trebui sa lamureasca pe cei care citesc - in special adminul care ar fi tentat sa imi stearga raspunsul asta pentru ca vezi doamne te-am jignit: https://www.emag.ro/......ricedesc/c - sunt destule modele peste 500 RON...

| nicu991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fără supărare dar intâi documentează-te inainte să comentezi sau să dai "comentariu inutil"
Impedanta (Ohm) – una din cele mai ignorate caracteristici a unei perechi de casti este impedanta, adica rezistenta circuitului electric la trecerea curentului alternativ prin el. Suna tehnic, dar tot ce trebuie sa stii este ca exista in general casti cu impedanta mica (sub 50-60 Ohm) si casti cu imperanta mare, ce poate urca si pana la 600 Ohm in cazul anumitor modele HiFi.
Castile cu impedanta mica pot obtine un nivel sonor ridicat fara a avea nevoie de un amplificator prea puternic, adica vor functiona fara probleme si cu telefoane mobile, tablete, laptop-uri si televizoare, pe cand cele cu impedanta mare vor avea nevoie de un amplificator separat capabil sa livreze curentul necesar atingerii unui volum ridicat.Cu cat impedanta este mai mare cu atat si amplificatorul este de obicei mai mare, deci modelele cu impedanta mare sunt propice uzului acasa, langa echipamentul HiFi, altfel vor functiona si conectate la un telefon, dar volumul maxim va avea de suferit, impreuna cu caracteristicile sunetului. Invers, conectand o pereche de casti cu impedanta mica la un amplificator prea puternic poate duce la defectarea acestora daca crestem prea mult volumul. Majoritatea modelelor de casti HiFi au impedanta mare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicu991):

Stii ca sunt si telefoane care amplifica MULT mai bine ca altele si pot duce fara probleme casti de peste 50 ohm si altele care abia daca scot ceva care se poate distinge la volum maxim, nu? Nu caut mai departe, am exemplul personal - Koss Porta Pro de 60 ohm, sunet mizerabil pe ZTE Open C, pe un HTC de-ala mai vechi sau pe Mi A1 te darima. Mi A1 are amplificator dedicat pentru casti (https://darko.audio/......rtphone/), Mi A2 si Mi A3 nu au. Simplu. O placa de sunet decenta duce fara probleme casti de 80 ohm - inclusiv unele onboarduri. Nu ai dus discutia in directia aia, ci pur si simplu ai bagat duma ca gata, are nevoie de amplificator.

| nicu991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Aici nu discutam despre dispozitive care vin echipate cu cipuri dedicate audiofililor si care sunt la preturi enorme. Eu am specificat clar că majoritatea castilor sunt in gama aia de impedanta ( in media a 32 ohmi) pentru a fi folosite cu mai multe dispozitive. In cazul de față OP spune că perechea lui de casti au un volum slab fiind conectate la PC ceea ce denotă că placa lui de sunet nu este destul de puternică pentru impedanța de 80 ohmi- de-aia am spus ca are nevoie de amplificator. Partea a doua este că el le conecteaza la microfonul ala de 200 lei care probabil are vreo amplificare integrata de slabă calitate cu distorsiuni ceea ce-l face sa creadă că perechea de căști este folosită la limită.
Sper că acum ințelegi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru nicu991):

Poate nu o fi felia ta, asa ca permite-mi sa specific cu subiect si predicat: Xiaomi Mi A1 e un telefon mid-range de acum vreo trei ani, lansat la noi pe piata cu vreo 1200 RON, care are cip dedicat pentru casti. KPP-urile - daca nu ai avut ocazia sa le asculti ti le recomand calduros, nu sunt degeaba in fabricatie din 1984 pana in prezent, insa ai grija sa iei alea clasice, cu fir, nu spanacul ala wireless - sunt destul de mofturoase la device-ul din care le dai sunet. Cu Mi A1 au sunat incredibil, la fel de puternic si de bine definit ca pe HTC al unui prieten. Nu am avut ocazia sa testez, dar producatorul zice ca ar duce casti de pana la 600 ohm telefonul respectiv. Mid-range pentru astia fara prea multa dare de mina, da? >>> Zici ca ai specificat clar ca MAJORITATEA castilor sunt in media a 32 ohmi. Hai sa citez: "Căștile normale au 32ohmi si le poti pune la telefon/ laptop/ tv etc." - nu ai zis majoritatea. Ai zis-o ca si cum 32 ohmi e la fel de omniprezent si standard ca 4 roti la masini. Legat de microfon oarecum inteleg, oarecum nu. Nu prea inteleg ce o fi de capul microfonului ala si mai ales nu pot sa inghit combinatia BeyerD cu Trust. Bine, stiu ca Trust mai recent au inceput sa faca si chestii mai rasarite... dar mai bine nu. Macar daca ne intreba si pe noi inainte sa faca achizitia.

@Skarr: Omule, sper ca nu ai fugit si ne-ai lasat sa ne certam aici. Din ce oras esti? Poate avem noroc si sintem vecini. Am eu ceva scule cit sa punem la treaba castile alea cum se cuvine...