| 999999999999999999999999999999999999 a întrebat:

Mi-am luat o baterie externa Power Bank de 18650 mAh pe data de 19.09. 2015 si nici azi 21.09. 2015 nu s-a incarcat. Pe cartea ei scrie ca se incarca in 4-5 ore. Ce inseamna asta?

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Ori incarcatorul nu da curent (daca se incarca de la incarcator), ori circuitul de incarcare e defect, ori bateria e stricata, ori cablul sau mufele nu sunt bune. Probabil e in garantie si ar trebui folosita garantia.

Capacitatea bateriei e cam mare, nu stiu ce dimensiuni are bateria externa, dar capacitatea mi se pare cam mare, adica as putea presupune ca nu e reala, pe de alta parte insa, daca incarcatorul da 0.5A intensitate la incarcare, incarcarea ar dura 36 ore, daca da 1A, ar dura 18 ore, la 2A ar dura 9 ore. Ca sa se incarce in 4 ore, ar trebui un curent de 4 pana la 5A si daca se incarca prin cablu USB iarasi e cam mult, cablurile USB nu suporta intensitati asa de mari.