| GulDan a întrebat:

Mi-am luat o tableta grafica si nu am idei ce sa desenezsad

Adica nu stiu ce sa aleg dintre personaje/anime, peisaje sau vectori ...Imi dati niste sfaturi?

si cam in ce program sa desenez? FUNDA!

3 răspunsuri:
| UrsuPolar a răspuns:

Daca vrei sa faci de fun asta, nu pot sa te indrum spre ceva anume, dar daca ai vrea ca pe viitor sa profesezi oarecum in domeniu, iti recomand de pe acum sa te apuci de Photoshop si Illustrator(vectorial).

Cu niste manga-uri desenate in portofoliu, nu prea se uita nimeni la tine la angajare din pacate, in viitor.

| GulDan explică (pentru UrsuPolar):

Ok mersi pentru info. Te referi sa invat sa folosesc efecte si restul in illustrator si photoshop nu? sau doar sa desenez?

| UrsuPolar a răspuns (pentru GulDan):

Nu stiu nivelul tau cand e vorba de desenat. Asta e alta discutie in care nu pot sa imi dau cu parerea pentru ca eu nu ma pricep.
Da, simplificat, invata sa folosesti efectele si toate capacitatile aplicatiilor.
Iti recomand sa te uiti la nsite tutoriale video pentru incepatori:
https://www.youtube.com/watch?v=zDFE4cZ2PF4&list=PL24B0D302577831EB

si

https://www.youtube.com/playlist?list=PL6CD20EBB30C2C341

Cele de mai sus sunt doar 2 exemple, nu sunt cele mai bune, dar sunt un inceput.

Succes.