| andreyul a întrebat:

Mi-am luat telefon si e codat pe Vodafone. Daca il decodez pierd garantia? Si e posibil sa stric softul telefonului? Un prieten mi-a zis ceva de o folie pentru cartela... Lamuriti-ma si pe mine.

Răspuns Câştigător
| Ady3835 a răspuns:

Garantia o pierzi sigur.Softul nu se strica! Iar folia accea e cat cartela ta si e o piesa electronica care se pune unde bagi tu cartela si pui cartela peste ea.Se numeste turbo sim. Il folosesti sa nu mai decodezi telefonul! O poti pune si iti va merge in toate retelele,. Sper ca te-am ajutat! Succes

| Ady3835 a răspuns (pentru Ady3835):

Si inca ceva, Cu turbo simul nu se decodeaza telefonul! E decodat atata timp cat il ai in telefon. Il poti pune la orice telefon asa stiu!

| akka4 a răspuns (pentru Ady3835):

Nu se potriveste la toate modelele de telefoane. de exemplu eu o aveam pusa pe un Nokia N73, iar la un N95 sau 5230 nu mergea. tongue

4 răspunsuri:
| dragos1294 a răspuns:

Da, daca il decodezi pierzi garantia, soft-ul nu are nimica, si cu folia de cartela nu am auzit de asa ceva

| akka4 a răspuns:

Da exista o folie de dimensiunea cartelei care se pune sub cartela. Si eu acum 4-5 ani am avut un telefon codat tot pe Vodafone si l-am folosit cu acea foita pana acum cateva luni... eu am dat pe ea 1 mil. acum nu stiu ce pret mai are :p. Dar oricum mergi la un service gsm si le spui modelul telefonului si iti da foitawinking