| Vendetta47 a întrebat:

Mi-am luat un laptop cu placa video nVidia GT 610M 1GB si in Device Manager scrie ca am 2 placi vuideo:Intel HD Grapichs 3000 si nVidia GT 610M.E normal sa le arate pe amandoua.
FUNDA!

7 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

Asta din cauza ca ai 2 placi video, una integrata ( Intel HD ) si una dedicata (nVidia). e absolut normal.

| Vendetta47 explică (pentru PaulCCraciun):

Si cum fac ca jocurile sa ruleze pe cea dedicata?

| PaulCCraciun a răspuns (pentru Vendetta47):

Pai cred ca jocurile ruleaza direct pe cea dedicata. in afara faptului ca o poti dezactiva pe cea integrata din device manager, mai poti selecta care din ele sa fie Primary card, pe XP de exemplu, dai click-dreapta pe desktop, iar in tab-ul "settings" parca, ai acolo undeva sa selectezi care din placi o vrei Primary ( nu mai stiu exact comenzile ca sa ajungi acolo ), dar pe Windows 7 nu stiu cum poti face asta, decat cu enable/disable din Device Manager.
Dar ca sa verifici care din ele e "in uz", scrie 'dxdiag' in run, iar la tab-ul Display vezi ce iti apare, Intel sau nVidia.

| Vendetta47 explică (pentru PaulCCraciun):

Imi apare Intel sad.Cum fac sa apara nVidia?

| PaulCCraciun a răspuns (pentru Vendetta47):

Vezi daca e nVidia e data pe "enable" din device manager

| AgathaRo a răspuns:

Da e perfect normal.

| mnthseby a răspuns:

Da este normal
unele laptopuri pot avea 2 placi video. funda plz