| theraresxd a întrebat:

Mi-am luat un laptop nou, l-am pornit mi-am făcut cont și toate cele iar l-am folosit cat l-am folosit și apoi l-am închis fiindcă aveam treabă, când l-am deschis mi-a pornit însă nu îmi mai apare nimic pe ecran deși se aprinde. Imi apare și meniul când dau clic dreapta, pot intra in bios in boot meniu dar nu îmi apare nimic pe ecran, sistemul de operare este Ubuntu Linux, știe cineva daca este problema de la sistem de operare sau ce are de face așa?

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Daca tot ce poti sa faci e sa intrii in bios atunci Ubuntu nu apuca sa se incarce absolut deloc, iar asta inseamna ca:

cred ca ti s-a cam bulit, deconnectat, ars hdd/ssd
in bios iti apare ceva la storage, sau la boot?

oricum daca e nou, garantie se numeste, nu ar trebui sa faca asa ceva, in nici un caz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine apasat pe shift cand se deschide, si dai boot in recovery mode. Daca nu merge cu shift, dai escape pana iti apare meniul asta.
https://i.stack.imgur.com/flb5H.png