| NoH a întrebat:

Mi-am luat un Samsung Galaxy xCover si am citit in cartea de instructiuni ca inainte de utilizare, trebuie sa-l un la incarcat, insa nu scrie si cat timp.Asa ca l-am lasat pana s-a facut 100% bateria [vreo 40 minute] si am inceput sa-l folosesc. Dupa doua zile am baterie 40% si se descarca destul de repede. Aveti idee cat trebuia sa-l las, si cum pot sa repar greseala?

Răspuns Câştigător
| Apocalypse66 a răspuns:

Pai, din cate imi imaginez eu ce ai citit este despre formatarea acumulatorului, bateria daca a fost incarcata atunci cand ai pornit telefonul inseamna ca deja a fost tinut la incarcat 24 de ore in fabrica, si oricum la telefoanele astea noi nici nu prea tine bateria incarcata foarte mult, daca chiar vrei sa iti repari greseala ai putea sa iti cumperi o baterie noua pe care sa o tii la incarcat ca la carte timp de 24 de ore si sa o ai de rezerva, eu asa faceam si inca fac chiar daca au aparut acei acumulatori sa iti incarci telefonul.

1 răspuns:
| radu75 a răspuns:

Nu se mai formateaza acumulatorii. iar dupa 2 zile ai 40 % si te vaiti de baterie? majoritatea smarturilor la baterie stau prost, adica asa cam o zi de utilizare intensa, asta e problema smarturilor. tu ce ai vrea? sa te tina 7 zile bateria? ca la Nokia 1100?