| NoahKaan a întrebat:

Mi-am reinstalat windowsul si windowsul a venit cu updateul windows 10 1903(windowsul e de pe net luat, de pe site-ul celor de la Microsoft, dar gratis). Dupa uptade laptopul merge mai bine, dar cand intru in League Of Legends(lol) am maxim 5FPS... cum e posibil tinand cont ca inainte aveam cel putin 60. aveam intre 60 si 150de fps...Deci lolul merge perfect, meniul merge foooarte bine, dar cand intru in meci am maxim 5 fps-uri. dupa ce am instalat windowsul i-am facut niste setari ca sa il mai optimizez, dar aceste setari nu au avut legatura cu lol-ul.Ce sa fac? O fi de la windows sau de la lol? Stiu ca pe lol zilele astea s-a bagat un update nou.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Exista cateva chestii pe care ar trebui sa le verifici.

1. Care placa video este activa? Cea dedicata sau cea integrata? Trebuie sa fie cea dedicata.

2. Ai toate driverele la zi?

3. Calculatorul este setat cumva pe ECO mode? Daca da, scoate-l.

Acum in lol, nu mai stiu exact unde insa cred ca exista o setare care iti perimte sa schimbi FPS limiter-ul. Da-l pe nelimitat.

Succes!

big grin

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai instalat placa video?

| Ineys a răspuns:

Nu ai ultimul update la placa video poate, sau poate inca nu si-a facut windows-ul toate updatarile necesare/ nu ai instalat tu toate programele necesare pentru a rula jocuri corespunzator. Sunt multe motive. Fa un tichet la RIOT, te vor ajuta cei de acolo.

| Drsss a răspuns:

Seteaza-l pe High Performance.

| Sugeticarasu a răspuns:

Imi poti lasa linckul de unde ai instalat windowsul?(si scuze nu stiu sa iti raspund la intrebare)

| NLS a răspuns (pentru Sugeticarasu):

Https://www.microsoft.com/en-gb/software-download/windows10

aici e linkul
scoti prima data acel Tool, apoi cu el creezi o imagine ISO a kitului de instalare original. (selectezi sa creeze o imagine ISO, nu il scrii direct pe USB )

Apoi folosesti Rufus daca vrei sa il pui pe un stick,
sau orice program de inscriptionat (CDBurnerXP, AnyBurn, etc) daca vrei sa il pui pe DVD.

Atentie, daca imaginea depaseste cumva 4.5GB, ai nevoie de un DVD dublu (~8GB).

| NoahKaan explică (pentru Sugeticarasu):

De pe windows media creation tool. E de la Microsoft

| NoahKaan explică (pentru NLS):

Asta am facut.laughing)știam de chestia aia.

| NLS a răspuns (pentru NoahKaan):

Inainte cand mergea bine, tot Win 10 ai avut, nu?

| NoahKaan explică (pentru NLS):

Dap. Il reinstalai inca o data si acum merge...