| Meoww21 a întrebat:

Mi-am schimbat recent placa de baza, procesorul si ramii, iar acum, cand pornesc calculatorul, face 5 beep-uri scurte inainte de a face boot...de asemenea nu pot accesa bios-ul. Dupa cele 5 beep-uri, booteaza si merge perfect totul.
As vrea sa stiu de ce face asa?

Placa de baza: Gigabyte B250M-D2V
Procesor: I5 6600K
Placa video: GTX 1060 6GB
RAM: Kingston Hyper Fury 8GB
SSD: Samsung Evo 750
HDD: Seagate 1TB
OS: Windows 10 64Bit

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Ai un scurt circuit pe placa de baza.
Scoate cate o componenta, începând cu ramii. Scoți toate plăcuțele ram și le testezi pe rand.
Hard disk-ul poate fi o problema. Scoate-l și inlocuieste-l doar de probă.
Sursa ar putea fi defecta. Scoate-i cablurile și reconecteaza-le.
Am întâlnit o situație similară, și am depistat un scurt circuit. Fă cum ți-am spus, pe rand.
Fa și acest test. Scoate bateria de pe placa și pune.o la loc. La fel și cu jump-erii "

| Meoww21 explică (pentru GPA):

Mersi, o sa incerc

3 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

5 beep-uri scurte : procesor sau grafica blocate.
una din cauze e supraincalzirea.

| Meoww21 explică (pentru gelu1970):

In ce sens ar putea fi "blocat" procesorul? ca temperatura e ok, l-am verificat, nu trece de 38 idle si 64 full load