| jonsnow74 a întrebat:

Mi s-a ars pcul si am niste poze pe hard disk. Cum le pot recupera? Nu am alt pc, doar laptop!

4 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Mergi la un specialist!

| Algo098 a răspuns:

Sunt dispozitive pe USB care citesc hard diskuri. Ceva de genul Rack extern USB 3.0 pentru HDD SATA 3.5
https://bit.ly/2NrHxw0
http://bit.ly/2NrGDQ8
Eu am avut un hard disk extern mare si folosesc acea carcasa cu sursa de alimentare cand vreau sa citesc un hard disk pe usb fara sa-l bag in calculator. Rack-ul respectiv trebuie sa fie compatibil cu hard disk-ul si sa aiba sursa de alimentare dupa caz. Harddisk-urile mari de 3.5" au nevoie de sursa de 12V, iar cele mici probabil ca merg la 5V folosind curentul de la USB.
Rack-ul care merge pe USB3.0 are viteza mai mare de citire/scriere fata de un rack care foloseste varianta USB2.0.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai urmatoarele optiuni:
1. Repari PC-ul
2. Faci rost de un rack pentru conectarea unui hard disk printr-un port USB
3. Duci hard disk-ul la cineva care are un PC functional, conectezi hard disk-ul ca unitate secundara
Continutul de care ai nevoie il poti copia (prin intermediul unui stick de memorie /retea locala /hard disk extern etc.) pe laptop-ul tau (sau unde doresti).

Daca nu dispui de nimic mai sus, atunci poti apela la un service sau o persoana care se pricepe si te poate ajuta.

| GPA a răspuns:

Datele de pe disc / de pe unitatea de stocare rămân acolo, pentru că este o memorie ROM (o memorie nevolatilă, adică informația nu se șterge) decât prin intervenție specială.
Bun, ca să salvezi conținutul de pe disc, ai nevoie de o unitate, un alt PC, un laptop spre exemplu și un adaptor Sata-Usb : https://www.coleter.ro/......-gratuita/

Introduci portul de alimentare și conectorul sata de date în adaptor, iar cablul usb într-unul dintre porturile usb 3.0 (pentru viteze mari de transfer) sau 2.0(pentru viteze standard), compatibil cu dispozitivele vechi.