| Turlui_Andreea_2000 a întrebat:

Mi s-a blocat cursorul pe ecran si nu am mai putut opri calculatorul asa ca l-am stins de la unitate iar acum cand incerc sa il aprind se aude ca merge dar ecranul e negru iar de la cablul acela ce face legatura dintre unitate si monitor nu cred ca este.
Stie cineva ce ar putea avea?

5 răspunsuri:
| IonutMihai092 a răspuns:

Hmm daca citesc cu maxima atentie ce ai zis m-as gandi la un virus dar pe de alta parte poate fi si de la monitor... incearca sa ii dai formatare sau in momentul in care il pornesti apesi pana sa iti apa ca se incarca windowsul pe F8 dupa care alegi SAFE MODE sau ceva de genul... dupa care normal ar trebui sa te lase in calculator happy Dar cred ca tot cu formatul o sa rezolvi happy

| imaqtpie a răspuns:

Poti vedea logo`ul de la windows cand porneste pc`ul?

| IonutMihai092 a răspuns (pentru imaqtpie):

Men a spus ca e negru ecranul!

| Jipa95 a răspuns:

Este vorba de cablul SATA care face legatura dintre hard disk si placa de baza. Iti recomand sa-l inlocuiesti cat mai repede.
A 2-a varianta, plauzibila, ar putea fi hard disk-ul pe moarte.
Iar a 3-a varianta, s-ar putea sa ai probleme cu controllerul sata de pe placa de baza.

Incearca sa schimbi acel cablu, si revin-o cu un raspuns.

| RAY a răspuns:

E sursa care face figuri asta e clar