| anonim_4396 a întrebat:

Mi s-a stricat laptopul, l-am dat la reparat in service deoarece era in garantie, dar nu a putut fi reparat deoarece nu aveau piesele necesare in acel moment. Asadar, dupa un timp mi-au trimis un alt laptop nou in loc, acelasi model ca si celalalt care s-a stricat.
Problema este ca in laptopul care s-a stricat eu aveam poze cu mine, cu familia etc. Dar aveam parola la el, cand il deschideam, trebuia sa pun parola. Vreau sa va intreb: acei oameni de la service, daca vor repara vreodata acel laptop, pot avea acces la pozele mele, desi laptopul are parola?
Au dreptul sa faca ceva cu acele poze?
Va multumesc!

17 răspunsuri:
| 3rN3SyTo a răspuns:

Daca imi dai hdd-ul si eu pot avea acces la pozele tale fara parolabig grin normal ca dac vor pot avea acces insa ma indoiesc ca se ocupa cu chesti din astea adica sa cotrobaiasca printre pozele tale, deci se pot recupera pozele daca hdd-ul nu are nimic

suntserios
| suntserios a răspuns:

Bineinteles ca au acces la poze, pot oricand sa scoata informatii de pe hard. Sa stii si tu pe viitor, daca problema nu e la hard atunci il trimit in service cu hardul scos

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar pozele erau intr-un fisier criptat, am uitat sa specific. Deci cand voiam sa deschid acel folder, trebuia sa pun iarasi parola. Si asa pot avea acces la poze?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pot, normal. Daca folosesc un Extension Changer si transforma din extensia, sa zicem, CRT in JPG, pot avea acces.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si au dreptul sa faca ceva cu acele poze?

| K0sti a răspuns (pentru suntserios):

Daca e in garantie nu-l poti trimite fara hard ca nu-l primesc!

| suntserios a răspuns (pentru K0sti):

Poti sa ceri de fata sa ti se scoata hardul

| Iwao a răspuns:

Il vor repara si daca vor avea curiozitatea sa vada ce-a continut (cine lucreaza la asa ceva zilnic ii dispare curiozitatea) le va vedea.Parola la windows este doar pentru profani. Ce poate face cu poze de familie? Il formateaza.

| anonim_4396 explică (pentru Iwao):

Ok, dar legal vorbind, ei nu au dreptul sa faca ceva cu acele poze, nu?

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic nu! Cand trimiti un calculator la reparat, il trimiti cu hardul formatat! Calculatorul este o agenda personala la care nu trebuie sa aiba acces oricine! Daca vrei sa-ti asumi riscuri, faci ce ai facut si tu si ce face majoritatea! Mie prin natura meseriei, mi-au trecut prin mana sute de calculatoare. Am vazut mii de poze la viata mea, unele extrem de intime! happy
Dar daca sunt prostovani si isi salveaza pozele pe partitia cu windows...eu ce sa le fac? Le vor salvate! In momentul cand le copiez de pe o partitie pe alta ca sa le salvez, le vad fara sa vreau! Plus documente, plus altele! Cam asta e!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Eu nu aveam poze intime. dar nu-mi covine sa-mi vada cineva ce am eu prin laptop. nu stiam ca trebuie formatat inainte sa-l trimit. nu le am eu cu acest domeniu... dar ei acolo, nu formateaza in totalitate laptopul? de ce ar mai salva acele poze?
Eu am zis si mai sus, pozele le aveam salvate intr-un folder caruia i-am pus parola. doar acolo le aveam salvate

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am vorbit in general, ce aveai tu pe el e treaba ta! Ca sa prinzi ideea! Chestia cu nu le am eu cu acest domeniu e poveste de adormit copii! Atat timp cat ai calculator trebuie sa ai idee cu ce se mananca si ce inseamna in mare un calculator! Daca nu arunca-l, da-l la unu mai sarac, ala sigur o sa stie ce sa faca cu el! Ignoranta se plateste!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Cica ignoranta se plateste. Daca eu nu stiam ca trebuie sa formatez laptopul inainte sa-l trimit, care e problema? Daca nu ma pricep la chestii de genul, care e problema? Vai, dar sa nu-mi zici ca tu te pricepi la orice domeniu din lume, sa nu-mi zici... cercetator la NASA te vedem maine! laughing

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

In cazul tau nu e vorba de priceput, e vorba de fler, e vorba de a simti mersul lucrurilor si de a gandi putin! That's all! happy

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Pai tocmai, am crezut ca voi primi laptopul vechi inapoi, nu am stiut ca imi vor trimite altul nou. Si am vrut sa pastrez pozele, asa ca le-am pus intr-un folder caruia i-am pus parola, adica l-am criptat, sau cum se mai cheama. Dar de unde era sa stiu ca se pot vedea pozele si asa? Eu credeam ca daca am pus parola, gata, e totul ok. Multumesc mult pentru raspunsuri, chiar daca ultimul a fost jignitor. Nu toata lumea e desteapta ca tine.happy O seara placuta

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa cresti mare! Nu am vut sa fie jignitor ci sa te atinga putin la coarda sensibila sa te trezesti la realitate! Mai sunt si altii ca tine! Vezi, "ai crezut"! Cand nu esti sigur iti iei masuri de precautie! Puteai foarte bine sa-ti transferi pozele alea pe un alt hard sau pe dvd-uri, sau un stick si acum nu te mai durea capul! Ce ti-am spus nu ti-am spus cu rautate, ci pe un ton de repros! Data viitoare ve sti ce ai de facut! happy Bafta!

| anonim_4396 explică (pentru K0sti):

Ok,multumesc.