| Nero_1949 a întrebat:

Mi s-a virusat calculatorul, si vreau sa imi reinstalez windowsul. AJUTOR.
Problema e urmatoarea, nu mai pot intra in windows, cand pornesc calcu, imi apare cum porneste si se opreste inainte sa apara imaginea cu windows si cum se incarca. Ultimul ecran care apare este acela unde dau F8 pentru safemode etc. Am gasit un cd cu windows xp si scrie Bootable pe el. Nu reusesc nici cum sa il instalez... precizez, nu am cum sa intru in windows.
Pentru pesoana care ma ajuta, ii dau funda!

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Nu trebuie neapărat să intri în Windows-ul instalat ca să pui altul. Bagă CD-ul cu Windows când se restartează și o să-ți apară jos pe ecran înainte să se încarce Windows-ul ceva gen "Press any key to boot from CD..." apasa orice tastă și practic o să încarce ce e pe CD în loc de hard și poți începe instalarea.

Dacă nu apare acel mesaj înseamnă că nu ai setat unitatea optică DVD ca primary boot device. În cazul ăsta dai ESC sau ce tastă ai tu ca să intre în BIOS și la boot devices pui DVD/CDRomul primul în loc de hard și dai save apoi faci ce am scris mai sus.

6 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Nu trebuie sa intri in windows atata timp cat nu ai de salvat nimic de pe partitia unde este instalat windowsul(C), daca totusi ai nevoie sa intri, in momentul cand se deschide windowsul (cand booteaza el la primul scris alb pe negru) apesi "del" si intra in bios si seteaza ca first boot device sa fie cd-ul si nu hdd-ul. Odata facuta setarea asta iti permite daca ai un cd cu windows live sa-l rulezi si sa faci ce vrei tu(instalare sau salvari recoverio, etc) daca nu ai cd cu winLive bagi cd-ul cu windowsul si ati incepe instalarea! Succes!

| Kylexy a răspuns:

Intra in bios cu ajutorul tastei "tab"sau "delete" sau direct in sectorul de bootare prin apasarea tastei f11
daca nu reusesti intra in bios la optiunea boot iar primul sector de bootare sa fie cd/dvd rom rw ce ai tu si al 2lea sector de bootare sa fie hardul.

| Gizăz a răspuns:

@Răzvan: Dacă am ajuns să ne trebuiască „specialiști" pentru ceva atât de elementar, e grav. De ce să te jupoaie ăla de bani(că se ia foarte mult așa, pe spatele paralelilor) când poți face asta singur chiar dacă nu ai mai încercat în viața ta! Trebuie maxim să citești un amărât de tutorial prin Google și să știi o brumă de engleză.
Astea sunt chestii elementare care țin de buna întretinere DE ACASĂ a unui PC, e la fel cu ștergerea componentelor de praf numai că e pe partea de soft. Nu trebuie să fii geniu IT să pui un amărât de Windows.

| ionut1980 a răspuns:

Dupa ce pornesti calculatorul apasa Del sau F2(la unele calculatoare, parca). Vei intra in meniul Bios.Acolo lucrezi din tastele sageti si cauti cauti sa setezi First boot device.Sa ai cd-ul pus in unitate ca faci astea. urmareste clipul http://www.youtube.com/watch?v=Kd3JTGAs-q0

| razvanz a răspuns:

Asigura-te ca il bootezi. Seteaza din BIOS Cd-Rom-ul ca unitate primara de bootare, apoi apesi o tasta oarecare cand scrie "Press any key to boot from CD".

| Lare a răspuns:

I-a alt cd xu windows