| gangsteradv1000 a întrebat:

Mi se blocheaza fortnite-ul frecvent cate o secunda de la 80 fps-uri ajunge la 1, casele si copacii uneori se incarca greu, loading screen-urile dureaza din ce in ce mai mult (uneori stau si 5 minute). Am I5 7200u, nVIDIA 940mx 2gb, 4gb ram si un hdd de 1tb si nu stiu care e problema principala (ramii sau hdd-ul). Planuiesc sa-mi iau un SSD dar nu stiu la ce detalii trebuie sa ma uit, poate ma trezesc ca nu mi se potriveste ceva, voi ce spuneti?

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Un WD Green la 240 http://bit.ly/2NxqhUZ e destul, o sa se potriveasca. N-ai decat sa vezi in task manager ce-ti urca in 100%, disk-ul, poate trebuie optimizat, sau poate versiuni diverse de drivere sa te ajute http://www.youtube.com/watch?v=mFSLro_OXLQ sau aplicata pasta termoconductoare daca se incalzeste, ori scazute din setari sau adaugati niste rami sa mearga pe dual channel sa te ajute mai bine.

| gangsteradv1000 explică (pentru CM7YRE):

Da, disk usage ajunge la 100% fara motiv, de aia caut un ssd ca am auzit ca nu prea se impaca hdd cu windows 10

| CM7YRE a răspuns (pentru gangsteradv1000):

Se "impaca" dar ideea este ca mult mai ok se "impaca" un ssd. Cum am zis mai sus, un wd green la 250 gb 165 ron e printre cele mai bune variante

| SekinRo a răspuns:

E d e la placa video fortnite nu prea merge pe 940 ia-ti un gtx 1050 sau 1050 ti si un mic upgrate la cpu pune o generatia 8a

| gangsteradv1000 explică (pentru SekinRo):

Nu cred ca e de la placa, cauta pe yt gameplay uri cu ea pe fortnite

| Darius_Popescu_1980 a răspuns:

Poate ai prea multe chestii care ruleaza, praf sau virusi!