| Roxanaaaaaa a întrebat:

Mi se blocheaza laptopul uneori, ramane imaginea pe ecran si nu se mai misca nici mouse-ul, nimic si trebuie sa il inchid. Ce as putea sa ii fac?

9 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Depinde ce faci pe el in momentul ala! Ce laptop ai? Ce sistem ai? Unde sa blocheaza mai exact?

| AndaluziaM a răspuns (pentru neluL):

O sa zic eu..Dell notebook Intel(R)Atom(tm)1.66 Ghz 1.33 Ghz Instaled Memory 1.00 gb aceeasi probleme numai ca nu am reinstalat win de mult:}

| neluL a răspuns (pentru AndaluziaM):

Tu ai aceeasi problema? Ce sistem de operare ai? Ce antivirus ai pe el? Intra in Task Manager la -> Procese si spune-mi toate procesele de acolo. Apoi mai intra in Start -> Run si scrie MSCONFIG. Acolo da clik pe STARTUP. Spune-mi ce programe ai bifate acolo.

| Baton a răspuns:

Daca ti se blocheaza imediat dupa ce porneste atunci trebuie sa vezi ce procese ruleaza in background si in general. Poate ca antivirusul sa ruleze un update sau ceva programe ceva mai necompatibile unui laptop si se pot bloca.
In general softurile sunt facute pentru desktop-uri, iar intr-un notebook sau laptop mai slabut se pot bloca.

Cand ti se blocheaza incearca sa afli ce procese ruleaza in acel moment si cine mamanca memoria toata.
In general la o cerere de task manager atunci cand e blocat iti afiseaza dupa ceva timp. Trebuie putina rabdare happy
Poti incerca, de asemenea, sa stergi din lucrurile inutile sa nu ai memoria incarcata.

| Some0ne a răspuns:

Probabil windows-ul e vechi si trebuie instalat din nou :X :d
Asa mi se intampla si mie cand am un windows instalat de mult timp happy

| AndaluziaM a răspuns (pentru Some0ne):

Se poate cred, si mie mi se blocheaza, l-am dus la reparat, mi-au zis ca e un cip ars bla bla bla si am fost foarte dezamagita cand am vazut ca iar se blocheaza. O sa incerc cum zici tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca ai memoria prea incarcata, incearca sa mai stergi in lucrurile inutile si sa nu deschizi prea multe lucruri deodata.

| TheAngel_1502 a răspuns:

Si eu patesc la fel, e din cauza placii video. Uneori placa video nu suporta un joc sa zicem care ruleaza la o rezolutie destul de mare, placa video incalzindu-se si blocandu-se mai apoi.

Alte răspunsuri