| anonim_4396 a întrebat:

Mi se supra-incalzeste pc-ul si se inchide in timp ce ma joc.Deja nu mai suport! Anul trecut nu facea asa.Mai jos o sa dau specs-urile.Inca am garantie la sursa si probabil o voi schimba.Nu stiu care ar putea fi problema.La inceput de an am inceput sa vad niste crashuri si la GPU,mai exact niste linii ca purecii,initial credeam ca e de la monitor, insa nu mai sunt asa de sigura ca e de la monitor laughing. O sa il duc maine la service insa nu stiu la ce sa ma astept.
Da stiu ca AMD-ul e pretentions cand vine vorba de overheating insa deja ma dezamageste rau sursa asta.La inceput puteam sa las pc-ul deschis si o saptamana ca tot nu se inchidea [ cu jocul pornit].

MOBO - ASUS M5A97 R2.0
CPU - AMD FX-8320
RAM - EVGA DDR3, 2400MHz 8 GB (2x4GB)
PSU - Sirtec - High Power Element BRONZE II 600W
GPU - GIGABYTE Radeon R9 270 OC WindForce 2X 2GB DDR5 256-bit
MONITOR - AOC 2436Swa 24 inch LCD Monitor - Black

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cat de gros e praful pe coolerul CPU si pe GPU?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Paful de pe prcesor si de pe intreaga placa de baza, cand l-ai eliminat ultima oara?

| 2EXA a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Acum 2 luni aproximativ insa luna trecuta am fost plecata si nu am umblat deloc la el. TAbla de protectie am dat-o jos.

| Dante30 a răspuns:

Din cele spuse de tine, iti moare placa video asta vizavi de problema cu puricii etc.
Ai luat si tu speedfan/msi afterburner sa vezi temp?
Cauta pe siteul producatorului cat e TJ max atat la cpu cat si gpu.
PC-ul ti se poate stinge fiindca a trecut cpu-ul de temp max si a intrat in "safe" mode sa-i spun asa, in care se opreste automat.
Daca folosesti un cooler stock si carcasa ta nu are alte extra ventilatoare pentru circulatia aerului, atunci nu stiu de ce te mira, asta daca cele spuse sunt valabile.
Sursa ma indoiesc ca ar fi problema, personal am avut de-a face cu surse sirtec, si am detinut vreo 2-4, si mereu si-au facut treaba fara doar si poate, inclusiv in zonele "rurale" cu caderi de tensiune dese.

O ultima precizare, de ce ne-ai spus ce monitor ai?! Ce treaba are monitorul cu problemele mentionate de tine? Eventual un monitor luai de la un prieten de proba si vedeai daca problema cu puricii e de la monitorul tau.

| 2EXA a răspuns (pentru Dante30):

Folosesc de mult programele mentionate de tine mai sus.Iar cand intru pe un rpg, spre exemplu, temp. CPU-ului urca la 70 grade, iar GPU pe la 65 sau mai mult.
Nu am schimbat coolermasterul de la procesor.Am inca 2 fan-uri in plus, iar tabla de protectie este data jos, ca sa previn supra-incalzirea.
Acum aprox. 2 luni am curatat procesorul, fan-urile, placa de baza si GPU-ul.Insa timp de 1 luna am fost plecata si nu m-am atins de PC.

| Dante30 a răspuns (pentru 2EXA):

Pasta termica ai mai schimbat-o?
70 C pentru un cpu desktop mi se pare aberant de mult, una e ca spre ex. la laptop sa ai 90 C pe un cpu Intel, dar care are temp max 105 C, asta in gaming ma refer. Dar 70 C in cazul tau mai ca nu spune "Ice ice baby let's go". Just ice it! laughing

| 2EXA a răspuns (pentru Dante30):

...asa e cu amd-ul :]]