| anonim_4396 a întrebat:

Minune oameni buni. Microsoft a zis ca pentru un an cei care au win 7 si 8 fot face up-grade la 10 gratis. dupa un an trebuie sa platesti. ce parere aveti despre chestia asta? cat de disperati sunt aia ca lumea sa le ia noul win, ca sunt prea multi pe 7, ce sa mai zic de xp laughing. saraci oameni. voi ce veti face, treceti la 10 sau ramaneti la 7 8?

29 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Eu unul cred ca astia nu vor sa dea bani pe testarea OS-ului acela... Faci up gratuit, te plangi pe net de cat de prost este si ei rezolva problema.Lucrezi gratis ca tester fara sa vrei.

| StefanKogut a răspuns (pentru Wehrmacht):

Nici macar, are profiler in background care trimite la centru tot ce doresc ei sa stie despre comportamentul userului si comportamentul sistemului in raspuns la user.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E doar o chestie de marketing. Asa face orice companie in general, isi promoveaza produsele noi mereu. Stai linistit ca nu cred ca sunt cei de la Microsoft disperati, si treaba cu folosirea xp e doar pe la noi prin tara unde pirateria e in floarea

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu doar in Romania. am fost prin multe spitale anul trecut, si crede-ma nu e unul care sa nu aibe xp.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ps- am uitat sa specific, ma refeream "aici " in Italia.

| mihai69 a răspuns:

Chestia e că fac upgrade gratuit NUMAI sistemului de operare. Uită să spună ca are cerințe hardware mai mari și ca să meargă „rotund", va trebui să cheltui banii pe calculatoare sau piese noi!

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Uite aici

http://www.neowin.net/......-windows-8

spune ca e la fel ca si 8. daca nici in 2015 cineva nu are asa ceva, e cam aiurea. zic eu. plus ca mai e putin si iese si direct x 12, care si ala va face treaba si mai usuoara.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda... „dacă și cu parcă"... mai știi cânticelu'?
===
While it was not said on stage, at least, we didn't catch it if they did, it does look like Windows 10 will have the same hardware requirements as Windows 8.
===

| anonimg a răspuns:

Daca aveam un pc mai bun treceam pe 10.
Nu e vorba de marketing upgrade-ul oferit gratis timp de un an, ci e vorba ca ei sunt inainte cu tehnologia si noi nu ne tinem la pas cu ei. Windows 10 face multe lucruri; iar ei continua cu tehnologia mai departe de windows10.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Ba este vorba de marketing. daca toata lumea ramane la win 7 ( cea mai mare majoritate pe langa xp) vor avea pierderi cum au avut la win 8. noroc ca win 8 a iesit pe fiecare tableta posibila ca de nu, avea vanzari mai de rahat ca win vista. e interesul lor sa dea un win nou gratis, dupa la anul ca sa faci up-grade pentru 10.1 ia de la fiecare idiot 30 $. si tot asa, dar daca ramai la alt win, nu le mai vin bani in cont

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Complet gresit. Incet-incet isi schimba modelul de business si se axeaza pe cloud si servicii enterprise. Primesti Win moca? Foarte bine! Da' ce-ar fi sa platesti si citiva dolari in plus pentru Office 365 si spatiu pe OneDrive cacalau? NU iti baga nimeni mina in git, si Office 365/OneDrive chiar merita citiva dolari lunar pentru compatibilitate crossplatform fara probleme si 1 TB de spatiu online la preturi chiar decente. Unde mai pui cit de a draq de bine poate sa se miste OneDrive...

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

Eu folosesc doar OneDrive gratuit. Este atat de bun...si nu inteleg de ce atat de putin utilizat si cunoscut, ma refer in Romania. Abia daca se mai prind unii posesori de Windows Phone de beneficii, dar in rest... toti stiu numai site-uri obscure sau Dropbox, We Transfer, etc.

Am mai multe calculatoare cu Windows 8 plus telefon WP. Pai OneDrive este chiar esential. Am setarile si fisierele in cloud. Pana si poza de pe Desktop sau istoricul de navigare de la Internet Explorer. laughing
Sunt curios si de imaginea pe care si-ar face-o cu noul browser Spartan. big grin
Chiar e bun IE de la versiunile care nu mai merg pe XP. Dar lumea in general la fel a ramas...cu IE e naspa si toate cele si e folosit doar ca sa descarce alt browser. Pacat.

Adica nah, eu la developing folosesc intensiv Chrome in primul rand, apoi Firefox...dar când am chef doar de navigat gen de pe tableta sau telefon...ce-mi mai trebuie altceva!?

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu tot ala moca, am 40 GB spatiu ca am prins doua promotii de l-am marit pina acuma. E incredibil ce bine poate sa mearga. La upload/sync ma refer. Plus ca e si pe Android... sincronizez pozele de pe tableta pe desktop.winking
IE e foarte ok mai recent. Marea problema e inertia. Adica lumea s-a obisnuit cu una-alta care nu e IE.winking

| gelu1970 a răspuns:

Eu cunosc laptopuri ce au windows 7 din ziua cand au inceput sa vanda acest so. si nu a fost nevoie sa il formateze.
windows 8 si 8.1 inca dau probleme de incompatibilitate cu unele jocuri.
si ei lanseaza 10 cand nu au reusit sa cizeleze bine 8.1
dar tu nu iti face probleme. sunt deja multi fraieri care au instalat versiunea beta 10

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trec mereu la ultima versiune. Si asa am gratuitate prin MSDNAA, iar unele calculatoare mi-au venit cu Windows 7 sau Windows 8 licentiat.
La mine schimbarea Windows-ului e ceva fara potential problematic.
Tehnologia merge inainte, iar Microsoft chiar a fost mereu mult prea inainte...pentru publicul larg. Interesant este ca Apple cu tot ce a adus n-a fost. Se gasesc fraieri cacalau sa dea banii pe acele inventii magice.

| Otto2014 a răspuns:

Raman la 7, e the best windows

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

E doar o teapa. Cei de la Microsoft se pricep la asta. In primul rand teapa cea mare ti-o iei punand ultimul model de windows pe un calculator, ca sa-l faci inutilizabil.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

Depinde ce va oferi DirecX 12 dar nimeni nu se asteapta la minuni.Pentru gameri windows 7 e suficient.

| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns (pentru Apetrei_Bogdan_1995):

Si serios acum, o interfata mai simpla si mai liniara nu ajuta pe NIMENI. Nu am nevoie de butoane mai mari, nu am nevoie de interfate mai aratoase vreau DOAR NISTE TECNOLOGIE REALA.Am posibilitatea sa inregistrez videoclipuri sau sa editez fotografi de ani buni.Nu se stiu multe despre Windows 10 dar nu cred ca va fi cine stie ce.Compani ca Valve forteaza trecerea pe Linux de o vreme si inteleg de ce.

| ale28bz a răspuns:

Disperaţi nu sunt, Cu Windows 10 vor să răspundă mai bine nevoilor utilizatorilor, de aceea din când în când te vor întreba despre experienţa ta cu Windows 10, ce ai schimba, ce îţi place, ce nu îţi place. Dacă participi şi eşti activ te poţi alege cu o licenţă Windows pe viaţă.

| anonim_4396 explică (pentru ale28bz):

L-ai convins pe Endoryus. Gata. Asta nu si-ar baga Windows 10 nici gratis. rolling on the floor laughing
N-ai ce sa faci. Fiecare are o mentalitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Te crezi mai inteligent daca ai win 10 sau care e faza? tu zici de mine asa ca raman la 7, era mai rau daca ramaneam la vista. xp e bun, chiar daca e vechi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era doar o remarca pentru amuzament, dar vad ca te-ai cam aprins.

Windows 7 e 90% Vista cu un taskbar mai organizat si cu mici optimizari de kernel. Nu te mai da cocos cu Windows 7. Chiar Microsoft a supranumit Windows 7 „a refined version of Vista".

Singurul Windows scos degeaba a fost Me(Millennium)! L-ai cunoscut vreodata? Si nu doar din pareri/amintiri de pe forumuri?

Vista si-a avut rostul lui. A fost scos putin nefinisat la vremea lui, dar deja tot fusese amanat luni si ani de zile si Microsoft tot era constrans sa-l lanseze. E totusi baza la Windows 7, la Windows 8, chiar si la Windows 10. E aceeasi fundatie. Sunt curios daca ti-ai pus macar vreodata Vista si l-ai butonat mai mult de 5 minute...sau doar ai si tu conceptiile majoritare de pe nu stiu ce pareri de pe net(forumuri) care si alea sunt de la niste indivizi care se sperie daca ar vedea o caseta UAC si ca nu merge Counter Strike ala vechi.

Vista a avut ghinionul de a se lansa la un moment in care lumea nu era dispusa sa faca upgrade-uri hardware si totodata driverele optimizate nu prea conteneau sa apara, prin extensie si tot felul de alte softuri/jocuri - mai ales jocuri vechi, chiar foarte vechi, nu mai erau compatibile cu platforma din pacate sau nu). A fost un sistem de operare ghinionist din punctul meu de vedere, nimic mai mult. Prost insa nu e nicidecum un termen ce l-ar caracteriza. A fost un precursor al Windows-ului de astazi, a introdus cele mai multe concepte si a venit cu diferente majore fata de XP(care e bazat pe Windows 2000).

Daca tu afirmi ca si acum in 2015 XP e bun atunci e clar cat de bine cunosti tu un sistem de operare. Te uiti doar la cum arata si ce jocuri maraie sau nu. Sau ba nu, gresesc. Te uiti la parerile altora care formeaza o majoritate si asa va fi si parerea ta. Eh, uite ca aici te-am prins!

Un sistem de operare apartine si unei generatii hardware aferente. XP-ul si-a trait traiul, si-a mancat malaiul...pe calculatoarele de acum 10 ani. In 2015 XP-ul e o epava, un sistem de operare limitat (de capabilitati, de vreme, etc).

Iar Windows 8, la fel cum se temea chiar si Microsoft pana sa-l lanseze...stiau ca vor risca lansand un Windows cu interfata pentru tablete/mobile. Da, aici zic si eu ca ar fi trebuit sa nu se grabeasca si sa conceapa din timp Windows 8 ca Windows 10 care trebuie sa iasa acum. Pacat cu interfata(desi recunosc pe cont propriu ca este excelenta pe tableta), insa sub capota Windows 8 chiar e ceva mai optimizat decat 7. Chiar merge mai repede si chiar si interfata cu Desktop(Windows Explorer) e mai bine facuta, mai facila si mai ales ador sincronizarea cu cloud-ul. Nu m-as mai lipsi de ea in niciun caz! Iar 8.1 e chiar acceptabil, iar 10 si mai si. Plus ca si ca developer(Visual Studio) sunt fortat sa stau pe latest version. tongue

Chiar nu stiu ce ai mai gasi de marait si la Windows 10 fiindca nu vad decat cum razi de Windows 10 spargand seminte la coltul blocului, asta e tot ce poti, asta e stilul tau, de-aia si fac eu misto de tine, nu ca ar avea Windows 10 vreun element care sa te deranjeze in mod considerabil.

| ViorelMarian a răspuns:

Degeaba merge sa facu update gratis pentru ca windows 10 nu este in versiune finala si crede-ma merge extrem de prost
de asta iti da Microsoft continuitate la update gratis si in plus dupa update tot ai nevoie de serial asa ca...

WINDOWS 10 ESTE VARZA!

| anonim_4396 explică (pentru ViorelMarian):

Varsa e tot ce-i posibil, sa vedem, dar urat cu siguranta este.am vazut ceva poze si e omleta intre win 7 si 8. total aiurea.

| ViorelMarian a răspuns (pentru anonim_4396):

Grafica este acceptabila dar sa vezi cata resursa mananca si ce prost merge. Nu iti spun cate erori da inca de la prima utilizare, iti spun din propria experienta. E VARZA SI LA PROPIU SI LA FIGURAT laughing)

| salltpu a răspuns:

Eu sigur trec la 10 daca nu este un fail ca 8 sau 8.1

| anonim_4396 explică (pentru salltpu):

Uita-te la cele 2 raspunsuri inaintea ta. ala ar fi motivul pentru care eu nu fac up-grade. raman la 7 ca e bun asa cum e.

| salltpu a răspuns (pentru anonim_4396):

A trecut ceva timp de cand am raspuns, am trecut la 10, mi se pare pana acum cel mai ok windows, 7 e bun nu zic nu, si xp, ca le am pe ambele, dar 10 mi se pare super, ca functionalitate, il am si pe pc si pe laptop, si la 7 nu ma mai mut =)