| Skarr a întrebat:

Monitor 4k 31.5" VA HDR10, Contrast 3000:1 cu ceva boxe integrate in monitor sau Monitor 4k 27" IPS, HDR10, Contrast 1000:1.
Stiu ca VA poate avea ceva probleme dar are specificatii mult mai misto si nu stiu ce sa fac.

1 răspuns:
| Mirel4412 a răspuns:

Tehnologia IPS (In-Plane Switching).
Principalele avantaje ale IPS-ului sunt :

tehnologia ofera o mai buna reproducere a culorilor
unghi mai bun de vizualizare
Dezavantajele sunt :

negrul se vede ceva mai slab, contrastul nu este la fel de puternic
sunt mai scumpe
pornesc mai greu
timp de raspuns mai mare

Tehnologia VA

Avantajele sunt:

VA ofera unghiuri bune de vizionare, contrastul e mult mai bun decat la IPS sau TN
Timpul de raspuns este rapid
Dezavantaje:

Reproducerea culorilor este mai buna decat la TN, dar nu la fel de buna ca la IPS

Iti recomand sa il pe cel pe care il vrei, eu personal l-as lua pe cel cu ips pentru ca nu vreau sa dau bani pe un monitor cu boxe integrate, plus ca mi se pare ca se vad mai bine culorile.