| Sandu13 a întrebat:

Monitorul meu mare de 1680x1050 se incinge in spate dar si in fata la ecran sus, este normal sa se intample asta?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Asa e facut. Unele monitoare nu se incing de loc (doar creste temperatura usor cu 1-2 grade). Un monitor care se incinge consuma mai mult curent, genereaza mai multa caldura si se strica mai repede.
In concluzie, e normal sa se incalzeasca, dar nu e un lucru bun.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Orice aparat electric produce si caldura. Temperatura produsa de electricitate se adauga la temperatura ambianta, ceea ce duce la temperatura de functionare mai ridicata.
Aparatele sunt astfel dimensionate incat sa fie fabricate economic (aproape de limita de supraincalzire si defectare). Aceasta dimensionare "la limita" cauzeaza durata redusa a aparatelor, fiind "optimizate" sa tina termenul de garantie + inca un pic, dupa care sa cumperi altul, nou.

| Plușica123 a răspuns:

Se încinge când este in funcțiune prea mult timp.Asta se întâmplă deoarece nu are pauza la fel că un alergător care face sport incontinuu. Daca faci pauza de câteva minute din când în când șansele de încingere se reduc.