| DavidoffUser a întrebat:

MSI-B250m mortar;
Windows 10 pro 64 bit
Cum activez 5.1 surround?
Am sistem Logitech 5.1 70w, jack verde, negru și oranj.
Placa are realtek acl 892.
Pe crosshair iv formula merge perfect (supreme fx),dar pe asta mi de aude doar centru, dreapta fata și stânga față.In test se aud toate,dar când ascult muzică sau bag vreun film, nimic.
Am căutat zeci de forumuri, nicio soluție nu merge.
Daca cineva are placa asta sau știe cum să configureze 5.1 sa posteze.
Mersi!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt trei conditii de indeplinit:
1. Trebuie sa instalezi driverele si programul de sunet ORIGINAl al placii de sunet, luat direct de pe site-ul producatorului.
2. Trebuie sa ai conectat semnal la TOATE mufele de intrare in ssistemul de amplificare (doar un cablu stereo se aude doar pe canalele din fata).
3. Semnalul trebuie sa fie quadrofonic sau placa de sunet sa aiba proprietati de simulare (pseudo-quadrofonie).