| DenimM a întrebat:

Mufa scart poate afecta claritatea unu Led Tv?

7 răspunsuri:
| KillaNoFilla a răspuns:

Da poate scadea.Dar cele mai bune sunt hdmi asa ca nu te zgarci la 8 lei.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru KillaNoFilla):

8 lei pe ce? Pe mufa? Doar in asta consta claritatea unei imagini? Intr-o mufa?

| DenimM explică (pentru KillaNoFilla):

Ce sa ma zgarcesc? Am cumoparat o mufsa scart la 40lei, ap pus-o pe un televizor nou Full Hd si vedea cu dungi...

| KillaNoFilla a răspuns (pentru nutepriveste21):

Mufa,Doar in asta consta claritatea unei imagini?,, Unde vezi ca am scris eu asa ceva? Evident ca nu... HDMI>SCART.Pe SCART si VGA se pierde ceva din claritate(se vede cumva sters, blurat la pixel cand puni rezolutie de 1900 x 1000, asa se aude)

| KillaNoFilla a răspuns (pentru DenimM):

Idea e ca daca poti sa puni HDMI atunci fa-o.

| K0sti a răspuns:

Expertule, ce semnale sunt pe SCART? Raspunde-ti la intrebarea asta si o sa-ti raspunzi si la cealalta!

| sltlp a răspuns:

Scartul e analog, deci e influentat enorm de toti factorii externi, sau de calittea cablului si tot asa.
Totusi, ce folosesti tu de iti trebuie scart in 2016. Nu cumva dispozitivul tau suporta si hdmi? Ca pe hdmi e alta treaba, acolo nu mai e semnalul transmis ca la un scart, si claritatea o sa fie mereu buna indiferent ca e cablu de 8 sau 40 lei.