| LoveSleep a întrebat:

Neața. Problemele se țin scai de mine ca și kilogramele de Oana Roman.
Mi-am resetat routerul, iar acum nu mă pot conecta la "192.168.1.1 "
Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Esti bazauc rau! Eu stiu asa, cand nu ma pricep, nu-mi bag nasul! Un router are 2 cabluri, maxim 5 in functie de cate calculatoare ai legate la el!
1 WAN si 4 LAN-uri! ...greu!
Am spus, in momentul cand setezi routerul, cablul de WAN sa fie scos! Trebuie sa ai o bucata de cablu intre unul din LAN-uri si placa de retea! Si asta e tot! Deci cititi fratilor, ca e gratis!

26 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai ce router ai? Incearca si 192.168.0.1

| Doub a răspuns:

Http://www.tp-link.ro/FAQ-138.html
http://www.douamaini.ro/cum-sa-instalezi-si-sa-configurezi-un-router/

Deci, habar n-am ce ţi-am dat şi ăăăăă, da, exact, n-am nici cea mai mică idee ce tot scrie pe acolo, dar am un feeling că o să te ajute.
Sau nu.
:D

| LoveSleep explică (pentru DoarBogdan):

Ăla a fost primul lucru pe care l-am încercat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Dar ce router ai?

| LoveSleep explică (pentru DoarBogdan):

Netis
WF2419 mai exact.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu stiu din astea sad

| K0sti a răspuns:

laughing Mai reseteaza-l o data! Incearca cu alt browser!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Am încercat cu 4 browser'uri diferite, l-am resetat de vreo 2 ori, totul degeaba.
Am facut absolut tot ce mi-a trecut prin cap și ce am găsit pe net.
Degeaba.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Schimba portul!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

I did it.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

In CMD ai intrat sa vezi ce IP are? Poate nu are 192.168.1.1, sau nu mai are!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Am intrat si da, îl are acum pe ăsta : 196.254.149.83

La Default Gateway nu are nimic.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu e bine! Du-te cu el pe alt calculator, la un vecin, prieten si incearca acolo! Cablul de WAN sa nu fie conectat cand faci setarile! Doar LAN!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Dar dacă încerc cu

ipconfig /renew?

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

De ce ma intrebi si nu incerci...
Incearca, desi o vei face degeaba! Eu ti-am spus ce sa faci!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Nu am 100 de cabluri. Sunt pe laptop. Îl am doar pe cel care intră în WAN. Am încercat așa și nimic.
Apoi l-am băgat în laptop și am încercat și așa. Tot nimic. Așa e acum, măcar am net, dar am nevoie de wi'fi.

Nu mai știu cum ar trebui să fie normal. Să mă conectez la 192.168... cand cablul e băgat in WAN sau când e băgat in laptop? Am citit atâtea tâmpenii în ultimele ore încât nu mai știu nici cum să mă conectez la internet. Nu cred că e vreo pagină pe internet pe care să n-o fi văzut, sau lucru pe care să nu-l fi încercat.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

In momentul cand setezi un router, oricare ar fi el nu ai ce sa cauti pe WAN nene! Routerul se seteaza pe LAN!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Nu am văzut sau auzit nicăieri asta. Dar mi-ai zis și mai sus, am încercat și pe LAN.
În fine. Văd eu ce fac laughing

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Vai de curu tau, pai de aia nu-ti merge...aoleu, mama ei de stiinta! Citeste aici, am explicat ce trebuie sa faci: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router-wireless/

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Nu pricep nimic și dacă mai citesc ceva mă ia dracu.
Nu înțeleg de ce cabluri vorbește.
O să explic mai clar.
Incrediente:
1 cablu alb de net de vreo 70 de metri, prins într-un elastic. La capăt are un rahat care intră într-o gaură. Sau mai multe. Nu am 200 de cabluri.
Vreau să stiu 2 lucruri:
1. Unde dracu bag cablul ala? În router sau în laptop?
Apoi ce fac? Scriu adresa aia?

Ai zis să încerc de altundeva. Alt laptop e bun?
Pasul 1. Bag cablul de net în LAN.
Pasul 2. Scriu adresa aia (192.168...)

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Nu am o bucată de cablu între unul din LAN-uri și placa de rețea și n-am avut niciodată. Totuși, mi-am mai setat și resetat routerul și n-am avut nevoie.
A 5-a oara, am doar un singur cablu. Nu am unul care intră în WAN și unul care face legătura dintre LAN și placa de rețea.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Ca sa poti seta routerul, iti trebuie acel cablu! Daca vrei sa pricepi, daca nu..asta e! Routerele vin si cu o ciovarta de cablu de 1m de obicei, ar trebui sa-l ai, daca nu, faci rost! Subiect inchis, pierdem timp aiurea!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

M-am dus la vecina și i-am cerut un cablu de genul. Evident că a zis că "ce dracu e ala", dar m-a lăsat să cotrobăi prin lucrurile ei și am găsit unul. Am rezolvat-o in 2 minute apoi am scris chestiile ce țin de Internet Connection și merge.
Nu am făcut asta de la început pentru că nu aveam cablu și eram sigur că se poate și fără, pentru că am mai făcut așa.
În fine. Mersi mult că te-ai chinuit cu mine laughing

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Vecina? Cine, Oana Roman? Sa vezi bataie ce iei! Cand spun sa faceti ceva, faceti cum va spun! Nu ai pentru ce!

| LoveSleep explică (pentru K0sti):

Nu, Oana Roman e doar o fantezie laughing
O să țin minte, mersi din nou.

| K0sti a răspuns (pentru LoveSleep):

Ok! happy