| anonim_4396 a întrebat:

Neata. Am o problema. Am un stick cu poze si proiecte in ppt pentru scoala.Acum mi-am luat laptop si cand sa bag stick-ul, antivirusul zice ca e virus gen autoplay. Acum imi apare folderul stick-ului ca shortcut si nu stiu ce sa fac. Idei? cum scap de shortcut?

6 răspunsuri:
| Dreamer a răspuns:

Adauga ceea ce te-a anuntat antivirusul la exceptii sau mai bine scoate stick-ul, dezactiveaza antivirusul, baga stick-ul din nou, copiaza si apoi activeaza antivirusul din nou.

| dannyel86 a răspuns:

Problema cu virusul tip shortcut e fie chiar pe stick (va trebui formatat), fie chiar in calculatorul tau. Exista o aplicatie (scrie pe google "shortcut virus remover") care te ajuta sa dezinfectezi temporar folderul de pe stick cu fisiere pentru a avea acces si a-l putea salva (fara a pierde informatia).
Ulterior, recomandarea pe care ti-o fac e sa dai o scanare cu un alt antivirus (avast, licenta gratuita) atat in calculator, cat si pe stick, pentru a scapa de acest virus. Un amic s-a confruntat cu aceeasi problema si fara avast n-am reusit sa scapam de el din calculator. Daca voi gasi din nou linkul aplicatiei shortcut virus remover, ti-l voi face cunoscut.

| dannyel86 a răspuns:

Aplicatia se poate descarca gratuit de pe h.o.t.f.i.l.e. Voi incerca sa-ti prezint linkul pe privat, pentru ca public nu se poate.
Aici e descarcarea sigura a aplicatiei prezentate. Nu descarca de pe alte site-uri inselatoare. Stickul trebuie conectat cand deschizi programul. Nu trebuie instalat. Il scoti din arhiva si il deschizi normal. Antivirusul poate ramane activ (nu cred ca influenteaza). Daca problema revine, inseamna ca virusul nu e doar pe stick, ci e in calculator (depinde la cate calculatoare ai conectat stickul; poate celelalte sunt infectate, si nu laptopul tau).
Alege de pe site: descarcare regulata!

| horia2012 a răspuns:

- De unde ai luat virusul. De pe PC? Daca e asa, tot PC iti este infectat si
ii vei transfera pe toti pe laptop.
- Formateaza stik-ul. Pierzi tot.

| stlucian a răspuns:

S-ar purea ca antivirusul sa fie setat pe agresiv pentru periferice.Incearca pe alt laptop/PC si fa un CD cu ce te intereseaza.Cat despre shortcut click dreapta pe el si delete(apoi si din recycle bin )

| cozmalau a răspuns:

Ii dai delete!