| GabrielCatalin9 a întrebat:

Neata TPU! Am si eu o intrebare.Acum o luna am dus laptopul la service pentru curatat praful.Problema e ca ventilatorul se aude cam tare, chiar si atunci cand nu folosesc nici un program. Temperatura in general e intre 53-63 grade cand umblu pe net iar cand joc ajunge pana la 83 grade.Din ce am citit temperatura maxima e pana in 105 dar zgomotul nu e o problema? temperaturile astea intodeauna le-am avut, chiar si cand de abia il luasem.Am un Sony vaio Intel core i5-3210M CPU 2, 50 GHz 4 ram

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul suna din cauza uzurii, in urma suprasolicitarii indelungate. mai ales daca este si plin de praf.

Trebuie urmarit gradul de incarcare a procesorului (in Task Manager se poate vedea si grafic).
In GOL, dupa pornire si terminarea upgrade-urilor, incarcarea ar trebui sa ramane sub 5%, iar temperatura sa coboare sub 50 grade.
Solicitarea constanta de peste 75% a procesorului il incalzeste tare si denota functionarea unor programe "prea tari" fata de ce este proiectat laptopul.

Acesta e valabil si la calculatoarele desktop (PC-uri).

| GabrielCatalin9 explică (pentru Bula):

Ai citit ce am scris inainte sa imi raspunzi? daca eu am zis ca acum o luna i-am sters praful, tu imi zici ca poate e plin de praf? grad de uzura? e calculator la 6000 lei luat acum 3 ani! e Sony vaio! dupa atata timp sa faca zgomot de la uzura?

| Bula a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Da.
Ventilatoarele se curata de praf la intervale de maxim 2 ani (uzual 1 an), fiindca praful depus face ravagii: umple caile de aerisire de la racire si DEZECHILIBREAZA ventilatorul, ceea ce duce la uzura intensa ale bucselor motorului si zgomotul aferent.

Curatarea sistemului de racire nu se face doar prin "stergerea prafului", asa cum nici o masina nu se intretine prin simpla spalare.

| iwefgOficiall a răspuns:

Salut daca nu s-a schimbat pasta termoconductoare roaga-i pe cei care ti lau curatat sa ati schimbe si pasta de pe procesor.

| GabrielCatalin9 explică (pentru iwefgOficiall):

Si daca nu o schimb se poate intampla ceva?

| iwefgOficiall a răspuns (pentru GabrielCatalin9):

Da se poate arde procesorul sau altceva de pe placa de baza.