| sylar2007 a întrebat:

Neata TPU! DAU FUNDA! am un laptop Acer si am observat ca acum daca il scot din priza bateria ma tine doar 30 min(acum cateva luni ma tinea aproape o ora). vreau sa stiu daca ma lasa bateria mai pot sa folosesc laptopul?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Salut
Laptopul functioneaza cu oricare din cele doua surse de alimentare, acumulator sau direct din priza.
Poti sa pui bateria pe un raft si tot merge, cu conditia sa fie alimentat din priza.
Poti testa asta, scoate bateria acum si vezi ca nu se intampla nimic.
Bafta

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca bateria a ajuns la sfarsitul perioadei de folosire si iti trebuie una noua. Laptop-ul se poate folosi in continuare, dar numai cu alimentatorul in priza. Numai bine!

| laptopnews a răspuns:

De cat timp ai laptop-ul? Bateria are in general o garantie de aproximativ 12 luni, se presupune ca apoi cedeaza si trebuie inlocuita. Laptop-ul tai mai este in garantie? Sa il tii tot timpul in priza nu e o solutie. Nu se mai justifica ideea de laptop, de portabilitate!

| Remus13 a răspuns:

Il pot folosi. De obicei bateria la laptop se lasa 24 de ore pentru a fi incarcata si a tine cam 4 ore pe urma. Asa tine la laptopul nasului meu. Acum depinde si ce ai facut cu bateria, cat de incarcata este si la "Acer" nu sunt laptopuri excelente.

| KiiiiiiduuuxD a răspuns:

Am patit si eu la laptopul meu... Bateria e stricata, il tineai prea mult la incarcat, sau il scoteai dinainte sa se incarce etc. E aceeasi problema ca la un telefon. Laptopul il poti folosi in continuare, nu are nici o problema, doar bateria (daca vrei ) o poti schimba. Eu, edfapt mama, tine laptopul pe post de calculator acasa, fiindca nu are nevoie de el la ea, si il tinem aproape non stop la incarcat, ca sa functioneze, luna viitoare vine bateria pe care am comandat-o. Nu e absolut nici o problema daca il folosesti asa, eu o fac de aproape un an. Fundaa? :*