| XSuperGamerHD a întrebat:

Niciunul dintre ventilatoarele de la placa video nu se mai invartesc. Care ar putea fi cauzele si poate sa cauzeze Blue Screen? Pentru ca mie imi da Blue Screen Calculatorul de cativa ani si nu stiu de ce, dar stiu sigur ca este o problema hardware. Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Incearca o reinstalare curata de windows, apoi instaleaza driverele de pe site-ul placii de baza, actualizeaza tot ce poti, incearca versiuni diverse de drivere. Instaleaza si runtime-urile necesare. Apoi testeaza componentele, temperaturile de la palca video (gpu temp), procesor (core temp), ramii cu memtest, hdd-ul cu hdd sentinel, apoi fa astfel incat sistemul sa-ti dea un dump, analizeaza dump-ul acela cu un program gen bluescreen viewer, si daca vrei sa afli exact ce si cum are, instleaza un debugging tool.
http://mikemstech.blogspot.com/2011/11/windows-crash-dump-analysis.html

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Daca placa video are ventilator, acesta TREBUIE sa se invarta. Eventual se invarte cu viteza mai mare sau mai mica, dar TREBUIE sa se invarta.

Cauza BSOD poate fi imediat legata de racirea (mai bine zis lipsa racirii) placii video.

| ziftode a răspuns:

Poate sa nu fie nimic (placa video nu se incalzeste indeajuns cat sa aiba nevoie de ventilatoare), sau poate sa ia foc

cauta programul "FurMark"
https://geeks3d.com/furmark/
instaleaza-l, apoi apasa pe gpu-z
in gpu-z du-te la sensors, si vezi ce temperatura ai la placa video (daca ai mai multe placi video in calculator (e posibil), atunci jos selecteaza placa video)
daca temperartura ajunge spre 100grade atunci e naspa RAU
in orice caz (poti sa pui gpuz, intr-o parte) du-te in furmark, selecteaza cea mai mica rezolutie si da-i gpu stress test, si ala are temperatura placii video, dar nu strica sa ai si gpuz in acelasi timp
DACA AJUNGE APROAPE DE 100GRADE OPRESTE-L
asa vezi cat de tare se incinge placa video

din pacate singura solutie e un cooler special pentru placa ta video, trebuie sa gasesti modelul exact al producatorului si apoi sa cauti coolere

sau schimbi placa video

| XSuperGamerHD explică (pentru ziftode):

Placa are 51grade

| ziftode a răspuns (pentru XSuperGamerHD):

Atunci e posibil ca asta e motivul pentru care nu se invarte, nu e nevoie!
iar bsod sa ai de la altceva

| XSuperGamerHD explică (pentru ziftode):

Am reparat blue screenul! Si nu a fost o problema hardware asa cum credeam, de fapt m-am dus in BIOS si am dat setarile pe default si de atunci nu mi-a mai dat BSOD big grin